Şarap kadehleri arasındaki farklar nelerdir?
  1. Anasayfa
  2. Kültür & Sanat

Şarap Kadehleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Şarap kadehleri arasındaki farklar nelerdir? 

​çeşitli şekillerde olabilir ve genel olarak kırmızı ve beyaz şarap kadehleri ​​birbirinden farklı olarak tasarlanır. Peki tasarım açısından  kırmızı şarap kadehlerinin neden daha büyük ve geniş olduğunu, beyaz şarap kadehlerinin ise daha küçük ve dar olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Şarap kadehlerinin genellikle üç kısmı vardır:

  • Camın dik durmasını sağlayan alt kısım taban veya ayak.
  • Tabanı ayrı tutan uzun ve dar bir sap.
  •  Şarabın içine döküldüğü bir kase.

Şarap kadehlerinin çoğu üst kısmı ağır olduğundan, bardağı sabit tutmak için taşıyıcı ayak önemlidir. Daha geniş bir taban, kadehin düşme ihtimalinin daha aza indirger.

Sap, bardağı tuttuğumuz yerdir ve vücut ısımızın, kasedeki şarabın sıcaklığının değişmemesini sağlar. Aynı zamanda vücut kokularımızı şarabın aromasından uzak tutar.

Kasenin şekli ve boyutu algıladığımız aroma ve tadı etkiler.

Şarap bardakları genellikle çok incedir ve kolayca kırılır. İnce bir kenar, içicinin uçucu maddelerden daha iyi keyif almasına yardımcı olur.

Gözünüze çarpmıştır sapsız şarap kadehleri ​​de mevcuttur. Bu durumda kasenin şekli, sapsız bir kırmızı şarap kadehini, sapsız bir beyaz şarap kadehinden ayırır. 

Sapsız kırmızı şarap kadehleri ​​daha büyüktür ve açık çanak şeklindedir. Ayaksız beyaz şarap kadehleri ​​daha dar ve küçüktür.

şarap kadehleri
                                                               şarap kadehleri

 

Tüm Kırmızı Şarap Kadehleri ​​Aynı mıdır ?

Farklı kırmızı şarap türleri için farklı bardak türleri vardır.

Bordeaux bardağı, lale şeklinde bir kaseye sahiptir ve büyüktür. Şarapla içen kişinin burnu arasında geniş bir boşluk vardır. Etanol buharları dışarı çıkar ve içen kişi, alkol buharlarının minimum düzeyde müdahalesiyle şarabın aromatik bileşiklerini deneyimleyebilir.

Açıklığın büyük olması nedeniyle şarap damağın tamamına akarak daha iyi bir tatma deneyimi sağlar. Bordeaux kadehleri ​​”Cabernet Sauvignon, Merlot ve Zinfandel gibi üzümlerden yapılan aromatik şaraplar için idealdir.

Beyaz şaraplar kadehleri;

Daha hafif bir aromaya sahiptir ve daha az havalandırmaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle beyaz şarap kadehleri ​​U şeklinde ve diktir, kaseleri daha küçüktür ve açıklıkları daha dardır. Bardak daha dar olduğu için, içen kişinin burnuna daha fazla şarap yaklaşır.

Beyaz şarap kadehleri ​​iki çeşittir. Tam gövdeli şaraplar için bardaklar daha büyüktür ve daha geniş açıklıklara sahiptir (ancak kırmızı şarap bardaklarından daha dardır). Chardonnays gibi şaraplar için uygundurlar. 

Yüksek asitli şaraplarda bardakların daha küçük olması şarabın damağın ortasına kadar ilerlemesini sağlar. Bu da asidik kaliteyi artırır. Bu bardak türü Sauvignon Blanc gibi düşük alkollü şaraplar için uygundur.

Bardak kasesinin derinliği ve şekli, bardağın ne kadar ince/kalın olduğu, açıklığın ne kadar geniş olduğu ve sapın uzunluğu da dahil olmak üzere şarap kadehinin şekli, şarap içme deneyimimizi etkiler.

Bardak deyip geçmeyin sakın ;seçtiğiniz şarapların aromatik yapılarından haz edebilmek için  doğru bardakta ve doğru sıcaklıkta tercih etmeniz gerekiyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir