15 Savaş Filmi ; Ölmeden Önce İzleme önerisi
  1. Anasayfa
  2. Kültür & Sanat

15 Savaş Filmi ; Ölmeden Önce İzleme önerisi

Savaş filmi;

Genellikle 20. yüzyıl ile ilişkilendirilmiş olup ve o dönemi temel alan yapımlar olarak karşımızı çıkıyor. Bu tür filmler savaş konulu olsa da içerisinde hayatta kalma, fedakârlık, dostluk ve dram gibi alt konuları da yoğun bir şekilde işliyor.

Savaş filmleri veya askeri filmler öncelikle silahlı çatışmaları, savaşları , savaş sırasında askerlerin ve sivillerin deneyimlerini tasvir etmeye odaklanan bir film türüdür. Bu filmler genellikle savaş sırasında ortaya çıkan yoğun ve dramatik durumları keşfederek kahramanlık, fedakarlık, yoldaşlık, vatanseverlik ve silahlı çatışmaların bireyler ve toplum üzerindeki yıkıcı etkilerini sergilemektedir.

Savaş filmlerinde yaygın olarak bulunan temel unsurlar

Savaş Sahneleri: Savaş filmleri genellikle savaşın kaosunu ve yoğunluğunu tasvir eden gerçekçi ve aksiyon dolu savaş sahneleri içerir.

Karakter Gelişimi: Bu filmler genellikle savaşa katılan askerlerin, subayların ve sivillerin kişisel mücadelelerini ve gelişimlerini sergileyerek hayatlarını ve duygularını araştırır.

Tarihsel Bağlam: Birçok savaş filmi, gerçek tarihsel olaylara veya dönemlere dayalıdır ve geçmişten önemli savaşlara veya muharebelere dair iç görüler sunmayı amaçlar.

Onur ve Fedakarlık Temaları: Savaş filmlerinde yaygın olan cesaret, fedakarlık ve onur temaları, karakterlerin karşılaştığı ahlaki ikilemleri ve etik seçimleri vurgular.

Toplum Üzerindeki Etki: Bazı savaş filmleri, savaşın aileler, topluluklar ve ülkeler üzerindeki etkileri de dahil olmak üzere daha geniş toplumsal etkisini araştırır.

Savaş Karşıtı Mesajlar: Bazı savaş filmleri, silahlı çatışmaların dehşetine, beyhudeliğine ve bunların yıkıcı sonuçlarına odaklanarak savaş karşıtı bir duruş sergiler.

Askeri Strateji ve Taktikler: Bazı savaş filmleri, savaşlar sırasında askeri strateji, taktikler ve liderliğin inceliklerini araştırır.

Farklı Perspektiflerin Temsili: Savaş filmleri, çatışmaya dahil olan çeşitli ülkelerden askerlerin deneyimlerini ve bakış açılarını sunarak savaşa daha kapsamlı bir bakış açısı sağlayabilir.

Bu temel unsurlar doğrultusunda tüm zamanların en iyi 15 savaş filmini seçebiliriz .

1-Schindler’s List (Schindler’in Listesi)

schindlers list
15 savaş filmi ; ölmeden önce i̇zleme önerisi 1

Imdb Puanı: 8.9
II. Dünya savaşında Polonya’da olan Oskar Schindler Nazi’lerin Polonyalı Yahudilere uyguladığı eziyete daha fazla dayanamaz ve gizliden gizliye bir servet ödeyerek kurtarabildiği kadar çok Yahudi’yi kurtarmaya çalışır.
Kitabı da olan film tam anlamıyla bir şaheserdir.Steven Spielberg yönetmenliğindeki bu film 1993 yapımıdır.

2- Saving Private Ryan / Er Ryan’ı Kurtarmak:

saving private ryan
saving private ryan

Imdb: 8.6

II. Dünya Savaşının son günlerinde geçen filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor. James Ryan adlı bir eri arayan Amerikan ordusunun yaşadıklarını beyaz perde taşıyan film En İyi Yönetmen, En iyi görüntü Yönetimi, En İyi Ses ve En İyi Kurgu dalında Oscar ödülüne layık görüldü.

3-Life Is Beautiful / Hayat güzeldir

life is beautiful
life is beautiful

IMDb puanı: 8,6

İtalyan yönetmen Roberto Benigni’in yönettiği Hayat Güzeldir (Life Is Beautiful) en güzel 2. Dünya Savaşı filmlerinden birisi. Film, savaş döneminde karısı ve oğlu ile birlikte Yahudi kamplarına götürülen bir aileyi merkezine alıyor. En güzel savaş filmleri Hayat Güzeldir, bir baba ve annenin çocuklarını korumak için yapabileceklerini gösteriyor. Toplama kampına götürülen oğlu Giosue’yi korumaya çalışan baba Guido Orefice’in yaptıklarını izlemek kalpleri zorluyor. Guido, oğluna kampta olanların bir oyun olduğunu ve kazanırlarsa çok istediği hediyeyi alacaklarını söylüyor.

4-The Pianist/Piyanist

the pianist
the pianist

IMDb puanı: 8.5

Yönetmen Roman Polanski’nin BAFTA ödüllü başyapıtı Piyanist (The Pianist), Holokost’tan sağ kurtulan Władysław Szpilman’ın hikayesini anlatıyor. Son derece yetenekli bir piyanist olan Yahudi kökenli Władek Szpilman, Nazi işgali altındaki Varşova’dan bir şekilde kurtulmak zorundadır.

Piyanist, savaş sırasında yayılan insan ıstırabını ve yıkımını tasvir etmekle veya sizi bu dramla vurmak istemiyor. Bunun yerine yıkılmış vaziyetteki bir piyanistin gözüyle, insanların en kötü zamanlarda neler yapabileceğini acı bir şekilde bizlere gösteriyor. Gerçek, yaşanmış bir hikayeyi anlatan Piyanist, tarihi savaş filmler arayışı içinde olanlar için güzel bir tercih olacaktır.

5-Paths of Glory / Zafer Yolları

paths of glory
paths of glory

Imdb Puanı: 8.4

Yönetmenliğini Stanley Kubrick’in üstlendiği filmde, askerlerin hem cephede hem de cephe arkasında yaşadıkları anlatılıyor.

Savaşta ülkene hizmet etmek için cepheye gönderildin, şimdi senin karşıya geçmeni ve düşmanla bir kez daha yüzleşmeni istiyorlar, sahip olduğun tek sorun, kesin ölüm olduğunu bilmen, bugün burada hiçbir kazanan olmayacak, ama her şeye kadir bir karmaşa olacak.

1.Dünya Savaşı sırasında cephedeki Fransız askerleri itaatsizliğin cezasını, itaatsizliğin sonucunu ve herkesin sorumlu olduğunu ve hiçbir şeyin adil olmadığını, savaşta aşk olmadığını keşfettiklerinde, savaşı bir çözüm olarak arayanlara karşı her zamanki kadar güçlü bir film, komuta yetersizliğinin ve silahlı çatışmanın beyhudeliğinin bir portresini çiziyor.

6- Full Metal Jacket

full metal jacket
full metal jacket

IMDb puanı: 8,3

Film, temel eğitimden geçen ve ardından Vietnam Savaşı’nda savaşmaya giden bir grup Deniz Piyadesi askerini konu alıyor.

Full Metal Jacket, savaşın dehşetini ve askerlerin üzerinde yapmış olduğu ruhsal değişiklikleri son derece korkusuzca tasvir ediyor. Zaten bu güçlü yanıyla efsaneleşen film aynı zamanda Kubrick’in alamet-i farikalarını da içeriyor.

Acemilerin eğitim kampında gördükleri çılgınca muameler, Vietnam sahneleri, saatler süren can sıkıntısı, saniyeler süren terör hissinin birleşimini GERÇEK hissettiriyor.

7-Inglourious Basterds / Soysuzlar Çetesi

inglourious basterds
inglourious basterds

IMDb puanı: 8.3

Amerikan bağımsız sinemasının en ünlü isimlerinden Quentin Tarantino’nun çektiği film, 2009 yılında gösterime girdi. Hitler’i öldürmek için kurulmuş bir çetenin maceralarını konu edinen film Fransa’nın başkenti Paris’te çekildi. Soysuzlar Çetesi, başta David di Donatello En İyi Yabancı Film Ödülü olmak üzere toplamda 124 ödül kazandı.

8-Der Untergang /Downfall /Çöküş

der untergang
15 savaş filmi ; ölmeden önce i̇zleme önerisi 2

IMDb puanı: 8,3

Çöküş (Almanca: Der Untergang, İtalyanca: La caduta – Gli ultimi giorni di Hitler), 1945 yılı Nazi Almanyası’nda Adolf Hitler’in son günlerini ve Berlin’in düşüşünü anlatan 2004 yılı yapımı Almanca tarihi bir savaş drama filmidir. Oliver Hirschbiegel’in yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosu Joachim Fest isimli tarihçinin yazdığı Inside Hitler’s Bunker (Hitler’in Sığınağında) adlı eserden esinlenilmiştir. Son günlere ait anılar kısmen Albert Speer’in kısmen de Hitler’in sekreteri Traudl Junge’nin Until the Final Hour adlı kitaplarına dayanmaktaktadır.

9-The Bridge on the River Kwai /Kwai Köprüsü

kwai koprusu
kwai koprusu

IMDb puanı: 8,1

Kwai Köprüsü’nde, Albay Nicholson’ın liderlik ettiği esirler, Kwai Nehri üzerinde bir köprü yapmaları için Japonlardan bir direktif alırlar. Albay Saito’nun köprüyü yaptırmaktaki amacı cephaneyi birliklerine kolayca dağıtmaktır. Albay Nicholson’ın elindeki tek kozu, yapılabilecek en iyi köprüyü yapıp kendi gururunu ve askerlerinin motivasyonunu körüklemek, yitirilen gücü ve kaybedilen özgüveni geri kazanmak olacaktır.

10-Platoon / Müfreze

platoon
platoon

IMDb puanı: 8,1
Müfreze (Özgün adı: Platoon), yönetmenliğini Oliver Stone‘un üstlendiği, 1986 yapımı, Akademi Ödülü sahibi 1986 yılı yapımı ABD yapımı dramatik savaş filmidir.4 Akademi Ödülü almış ve bu hariç 3 Oscar adayı da olmuştur.Filmin yardımcı oyuncuları Tom Berenger ve Willem Dafoe En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü adayı olmuşlardır. Film en iyi yazıp, yönetilen senaryo ve en iyi görüntü yönetmeni dalında da Akademi Ödülüne aday gösterilmiştir.

11- Im Westen nichts Neues /Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

quiet
quiet

IMDb puanı: 7,8

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (Almanca: Im Westen nichts Neues), Erich Maria Remarque’ın 1929 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan 2022 yapımı Alman epik savaş karşıtı bir filmdir. Edward Berger’in yönettiği filmde Daniel Brühl, Albrecht Schuch, Sebastian Hülk, Felix Kammerer, Aaron Hilmer, Edin Hasanovic ve Devid Striesow rol alıyor. I. Dünya Savaşı’nın son yıllarında geçen film, arkadaşlarıyla birlikte Alman Ordusu’na yazıldıktan sonra savaşın gerçekleri karşısında kendini risk altında bulan ve kahraman olma umutları yerle bir olan Alman asker Paul Bäumer’in hayatını konu alıyor.

12-The Deer Hunter / Avcı

deer hunter
deer hunter

IMDb puanı: 8,1

Avcı / The Deer Hunter), yönetmenliğini Michael Cimino’nun yaptığı 1978 ABD yapımı sinema filmi. Film, bir grup Rus kökenli Amerikalı çelik işçisinin ve ailelerinin hayatını anlatmaktadır. Film, Erich Maria Remarque’ın 1. Dünya Savaşında geçen ve bir askerin anılarına dayanan Drei Kameraden adlı eserinden esinlenilmiştir.

“Avcı”, 1996 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir

13-Dunkirk

dunkirk
15 savaş filmi ; ölmeden önce i̇zleme önerisi 3

IMDb puanı: 7,8

Daha çok bilim-kurgu türündeki filmleriyle tanınan Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği film, toplam 450 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. İngiltere – Hollanda ortak yapımı olan Dunkirk, Almanya’nın 2. dünya savaşını kaybetmesinde etkili olan Dunkirk çıkarmasını anlatıyor.

523 milyon doların üzerinde hasılat elde etti ve eleştirmenler tarafından övgü yağmuruna tutuldu. Birçok kişi, Dunkirk‘ü şimdiye kadar yapılmış en iyi savaş filmlerinden biri olduğu kadar Nolan’ın en iyi filmi olarak adlandırdı ve sinematografisini, yönetmenliğini, oyunculuklarını ve Hans Zimmer’in hazırladığı filmin müzikleri de ayrı bir yapıt.

14-The Imitation Game /Enigma

the imitation game
15 savaş filmi ; ölmeden önce i̇zleme önerisi 4

IMDb puanı: 8,0

Film, Alan Turing adlı matematikçinin II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandığı Enigma kodunu çözme çabasını anlatır. Hükûmet tarafından bu iş için ülkenin en önemli matematikçileriyle beraber seçilen Alan Turing grubun en hırslısı, aynı zamanda en zekisidir. Ancak zeki olduğu kadar da anlaşılması zor birisidir. Bu anlaşılmazlık grubu ve çevresindekileri ile arasında sorunlara yol açacak, başının belaya girmesine sebebiyet verecektir. Her şeye rağmen ülkesinin ve müttefiklerin geleceği ona bağlıdır. Karakterinden ödün vererek takım çalışmasına katılmalı ve bu şifreyi çözmelidir.

15-Under sandet /Land of mine /Mayın Ülkesi

land of mine
15 savaş filmi ; ölmeden önce i̇zleme önerisi 5

IMDb puanı: 7,8

2. dünya Savaşı’nda Almanya’nın yenilgiye uğramasının ardından, mayıs 1945’te bir grup genç alman savaş esiri Danimarkalı yetkililer tarafından ülkeye getirilir. Görevleri Danimarka’nın batı sahilindeki yaklaşık iki milyon kara mayınını çıplak elleriyle temizlemektir. Film gerçek olaylardan uyarlanmıştır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir