Shibuya yaya geçidi ; Dünyanın en işlek 1. yaya kavşağı
  1. Anasayfa
  2. Kültür & Sanat

Shibuya Yaya Geçidi

Shibuya Yaya Geçidi

Shibuya ; Japonya’nın başkenti Tokyo’nun 23 özel semtinden biridir. Tokyo’nun en popüler bölgelerinden biridir. Gençler için şehrin en önemli yerlerinden birisi olan Şibuya semti; gelişmiş yapısı, kafeleri ve dünyaca ünlü mağazaları ile öne çıkmaktadır.

Yaya Geçidi, Tokyo’nun simgesidir. İnsan kalabalığı reklamlara boğan kocaman neon reklam panoları, birbiriyle senkronize bir şekilde hareket eden kalabalık bir insan grubu. Günde 390.000 yaya ile dünyanın en işlek yaya kavşağı olarak kabul edilir. Lost in Translation ve The Fast and The Furious: Tokyo Drift gibi Hollywood filmleri çekildiği yerdir.

Birçok metro ve otobüs hattı mutlaka bu bölgeden geçmektedir. Buda önemli bir uğrak yer ve geçiş güzergahı haline getirmektedir. Dans, bar, karaoke veya akşam yemeğinden sonra şehrin herhangi bir yerinden gelen insanlar, son trenle veya otobüsle evlerine kolayca dönebilirler ya da istasyonların sabah tekrar açılmasını bekleyebilirler. Bu nedenle insan sirkülasyonunun en çok olduğu dünyanın tek yaya geçididir.

En göze çarpan simgesi, istasyonun Hachiko Çıkışı’nın önündeki işlek kavşaktır . Kavşak, neon reklam tabelaları ve dev video ekranlarla donatılmış ve ışıklar her yeşile döndüğünde yayaların akınına uğruyor ve bu da burayı popüler bir fotoğraf noktası yapmaktadır.

tokyo shibuya yaya gecidi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir