İlginizi Çekebilir

Zen’den ilham alan iç tasarımlar her ne kadar  dekorasyon tarzı olmasa da,  tamamen  yaşamın streslerinden kaçınma, rahatlama üzerine iç mekan ortamı yaratmaktadır.

Japon Zen iç tasarımını düşündüğümüzde, akla ilk gelen şey muhtemelen  saman ve kumaştan yapılmış bir tür geleneksel döşeme malzemesi olan  tatami ve hasır ile dekore edilmiş çay odasıdır.

Zenden ilham alan iç tasarımlar 1

İlk akla gelen çay odasından öte ;  Zen ilkelerini ve felsefesini evinize getirmek, sakin ve nötr renkler, minimalist – basit mobilya ve dekorasyonlar ile mümkündür.Bu felsefeye bütünü ;enerjinin uzayda pozitif bir şekilde akmasına olanak sağlar.

Doğanın renklerini düşünün – gökyüzünün soluk mavisi, kayaların grileri ve kumlu bir plajın altın rengi.Bu tonlar Zen’den ilham alan iç tasarlar renkleridir. Soluk pembeler ve yumuşak beyazlar doğanın renklerini tamamlar.

Ahşap ve taş gibi doğal ürünler ;

doğayı evinize getirirBu materyaller evinizde farklı bir doku ve sıcaklık ortamı yaratır. Bambu canlılık açısından  harika bir araç.Bambu nesler,seperatörler,çıatlar veya mobilyalar.

Yeşil bir dokunuş her zaman , iç mimari de son rötuş yapar.

Bonsai ağacı yada sakinleştirmek için büyük yaprakları olan yemyeşil bitkiler, çarpıcı bir orkide vazgeçilmezlerdir.Bitkiler daha sakinleşmeye ve çevrelerinde daha fazla oksijen yaratmaya yardımcı olur. Küçük bir bitki bile bir odaya biraz huzur katmaya yardımcı olabilir.

Minimalist bir iç mekan ile iyi depolama şarttır. Ahşap dolapları, battaniye kutularını ve ahşap kasaları düşünün. Minimalizmin zorlukları da bu nokta da başlamaktadır.

Zenden ilham alan iç tasarımlar 10

Çağdaş mimari de  kağıt duvarların kullanımı yaygın olduğu için , hacimsel nesneler (ran-ma) duvarlarda tercih edilmiştir.

Zen’den ilham alan iç tasarımlar da bütünlük açısında aydınlatma önemlidir.Farklı ışık türleri, Zen felsefesinin ruhuyla oda da huzurlu ve rahat bir atmosfer yaratılabilir. “Shoji” altındaki modern tavan ışıkları selüloz ve polyester karışımı olan kağıttan yapılmıştır,bölgesel aydınlatma sağlar.

Dağınık aydınlatma oluşturmak için bambudan masa lambaları tercih edilebilir.Doğru dokular ve renkler bir araya geldiğinde ve kullandığınız mobilyalara işlevsellik kattığınızda, Zen’den ilham alan iç tasarımlar tamamen rahatlama ve huzur yerleri olabilir.

Huzur hissi ve dinlenme ihtiyacı ile birlikte geleneksel Japon tarzı uzun  yıllar revaçta olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap