1. Anasayfa
  2. Yaşam

Zamanın anlamı


Zamanın anlamı ;Geçmiş hafızamızda, gelecek ise hayallerimizde mi?

Nedir zaman?kimse sormadığı zaman bilirim ne olduğunu.Ama nedir diye sorulursa açıkcası cevap veremem.

St.Augustine

zamanın anlamı

Nedir zaman ?

Yüzyıllar önce St.Augustine zamanın tanımlamanın güçlüğünü dile getirmiş. Bugün  de çok farklı bir durumda değiliz. Nobel ödüllü fizikçi Richard Feynman fizikçilerin her gün zaman üzerinde çalıştıklarını söylüyor.  “Fakat ne olduğunu   bana sormayın” diyor. “Çünkü açıklaması çok zor.” Ne olursa olsun zaman bizim dışımızda  olan bir şey değil. Bizi içine alan-uzay  gibi bir boyut. Değişimin içinde oluştuğu bir boyut. Ancak zaman içinde oluşan değişimin hızı farklılık gösterir.Dağların hareketi milyonlarca yılda olurken, insanın doğması, ve ölmesi  on on yıllarla ölçülür.

İnsan,dünyamızın tekrarlanan hareketlerine bakarak zamanı ölçebilir hale getirdi. Yılın 365 gün,günün 24 saat,her saatin 60 dakika,her dakikanın 60 saniye olduğunu hepimiz biliriz.Üstelik bu zaman dilimleri yeryüzünde yaşayan herkes eşittir,herkes her sabah uyandığında yaşanacak bir 24 saat bulur.

Zaman bir yandan da ölçülemeyen ve herkes için eşit olmayan bir kavramdır.Çünkü hepimiz zamanı farklı  durumlarda farklı algılarız.Bazen hiç farkında bile olmayız zamanın.Bazen çok yavaş, bazen de çok hızlı geçer zaman.Bekleyenler için,sıkılanlar için zaman uzundur.Eğlenen, iyi vakit geçirenler için zaman çok kısadır.Gençler için zaman sonsuzluktur,yaşlılar için her saat tükenen kısıtlı bir kaynaktır.

Zamana  bir yandan önceden planlanan ve saatlerle ölçülebilen bir kaynak olarak bakarız.Örneğin randevumuzun saat kaçta olduğunu ve kaç dakikada gidebileceğimizi düşünür ve belirleriz.Öte yandan  zamanın ölçülemeyen boyutunda da dolaşırız.Daha çok duyguların ve değerlerin hakim olduğu  bir boyuttur bu.Bu boyutta  zamanın niceliği değil niteliğidir.

Zamana  farklı  bakışlar, kişisel ve kültürel farklılıklardan kaynaklanır.Zaman aynı zamanda durumsaldır da. Bu nedenle  zaman ve yaşam yönetimi bu farklı boyutlarını da içine almaktadır.

Zaman  sahip  olduğumuz en değerli  kaynaktır.Hayatımızın ana kaynağıdır. Onunla her şev vardır.Onsuz  bir şey yoktur.Bu kaynağı biriktiremeyiz, geri dönüp tekrar kullanamayız. Zaman prova yapmaksızın bir kez yaşanır.Zamanı düşüncemizde sürekli taşırız.Geçmişi düşünürüz sonra geleceği ve tabii  yaşadığımız yani şimdiki anı.

Bilinçli yada bilinçsiz düşüncelerimizde her durumu ve olayı zamanla  ilişkilendiririz.Zaman ve yaşamı, geçmişten geleceğe uzanan ve şimdiki zamanda yaşadığımız olayların bir akışı olarak  algılarız. Geçmiş hafızamızda, gelecek ise hayallerimizdedir. Yaşadığımız ve bir şeyler yapabileceğimiz tek  zaman dilimi ise ”şimdi” dir.

İşte budur zamanın anlamı …

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir