1. Anasayfa
  2. Teknik bilgiler

Yerden ısıtma nedir?


Yerden ısıtma nedir?

yerden isitma 2 2022
yerden ısıtma nedir? 1

Yerden ısıtma, içinden sıcak suyun dolaştığı bir boru sistemidir . Bir evin odalarının sabit bir sıcaklığı korumasını sağlar.

Sitem zemin kapalamasının altında çalışmaktadır. Ahşap,parke ,taş, seramik ,vinil veya halı olsun, her türlü zemine yerleştirilebilir .

Sistem, suyu ısıtmak ve sirküle etmek için kombi,ısı pompası veya kazan gereklidir.Döşeme zemininin altına yerleştirilen boruların içerisinden dolaştırılan düşük sıcaklıktaki su, öncelikle zemini ısıtır. Isınmış olan zeminden doğal ışınım yolu ile yayılan ısı sayesinde ortam ısıtılmış olur

Her odaya , borulardaki suyun dolaşımını kontrol etmeye yarayan bir termostatın yerleştirilmesini gerekmektedir. Bu cihazlar, odadaki ortam sıcaklığının optimal kalmasını sağlar.

Yerden ısıtmanın tarihi

roman underfloor heating
roman underfloor heating

5.000 yıl önce Çin’de ilk Kang ve Dikang türleri (yerden ısıtma) bulunurken, Kore’de Ondol’un (sıcak taş) ilkel biçimleri kullanıldı.

 MÖ 5000’e kadar Kore köklerine kadar uzanır ve bugün gördüğünüz yerden ısıtmanın gelişmiş versiyonlarına ulaşmadan önce birçok şekil ve boyutta tekrarlanmıştır.

Bu sistemlerin belki de en ünlüsü Roma hipokost‘udur.

“Hipokaust” kelimesinin kendisi, Antik Yunancada hypo (“altında”) ve caust (“yanmış”) sözcüklerinden gelmektedir. Sistem, bir odanın altındaki boş bir oda boyunca sıcak havayı dolaştırarak çalıştı, böylece daha sonra o odanın zeminini ısıtacaktı.İlk başta görkemli yapılar için oluşturulmuş bir lüksken , Roma evlerinde oldukça normal bir özellik haline geldi. 

Sistem nasıl çalışır

iki tip yerden ısıtma sistemi vardır: elektrik ve su.

Elektrikli ısıtıcılar , odanın yüzeyi boyunca kablo kullanır ve kurulumu oldukça kolaydır. Odanın bir bölümüne monte edilebilirler veya her tarafına yayılabilirler. Enerji tüketimi sudan daha pahalıdır.

Su bazlı yerden ısıtma ; Teller yerine borular kullanılır.Bu borular kazan,kombi,ısı pompası olan ısı kaynağı boruların içerisinden dolaştırılan düşük sıcaklıktaki su zemini ısıtır.  Dezavantajı ise kurulumunun elektrikli sisteme göre alt yapı işlerinin fazla olmasıdır.

yerden isitma 2022
yerden ısıtma nedir? 2

Yerden ısıtmanın avantajları nelerdir?

  • Düşük güç tüketimine sahiptir.
  • Isıtma daha homojendir.
  • Klasik radyatör kullanılmadığından odalarda daha fazla boş alan sağlar.
  • Rahat ve güvenlidir.
  • Yeni evlerde kurulumu kolaydır.
underfloor heating diagram
yerden ısıtma nedir? 3

Daha düşük güç tüketimi.

Yerden ısıtmanın en büyük avantajlarından biri, tipik geleneksel radyatörlerden çok daha fazla enerji verimli olabilmesidir.

Bunun nedeni, ısının odaya eşit olarak dağılması ve zeminin kendisini ‘radyant ısıtıcı’ olarak bilinen hale getirmesidir. Bu sayede tüm oda istenilen sıcaklığa ulaşana kadar ısıtmanın uzun süre açık kalmasına gerek kalmaz ve enerji tasarrufu sağlanır.

Radyatörler yalnızca bulundukları alanları ısıtır,odada eşit olmayan sıcaklıklara ve bölgesel soğuk noktalar oluşturur.

Yerden ısıtıcılar, zeminin tüm yüzeyine yayıldığından, dengeli bir sıcaklık sağlar ve ısı olmadan soğuk noktalar bırakmaz.

Radyatörlerin bir odayı ısıtmak için yerden ısıtmaya göre çok daha yüksek bir sıcaklığa ulaşması için çok daha fazla enerji kullanması gerekir.

Odanızda koltuğunuzun hemen yanında bir radyatör varsa, ısı zamanla tek noktadan geldiği için rahatsız edici hale gelebilir.Bunun nedeni, ısının bir bölgede lokalize olmasıdır.Yerden ısıtıcının sıcaklığından çok daha fazla ısınmasıdır.Eşit şekilde ısıtılan bir oda yerine, radyatörün bulunduğu nokta çok sıcak ve alanın büyük bir bölümü soğuk kalır. Ayrıca radyatörler havayı kurutabilir ve astım gibi sağlık sorunlarına zemin oluşturabilir.

Kontrol sistemi

Geleneksel radyatörler tipik olarak konutlarda her odadaki sıcaklığı ayarlayan tek bir termostata dayanır, ancak yerden ısıtma sistemleri daha detaylı uygulanabilir.

Her odadaki ısıyı düzenleyebilen bir yazılım aracılığıyla çalışırlar. Bu, kullanılmayan odaların ısıtılması gerekmediğinden enerji israfını önler ve ayrıca size biraz para tasarrufu sağlar. Ayrıca, kontrol yazılımı bir akıllı telefon veya tablet ile çalıştırılabildiğinden kullanımda size daha fazla kolaylık sağlar.

Sistem düşük sıcaklıkta sıcak su (35 °C) ile çalışır. Ayrıca aerotermal ve jeotermal enerji ile çalışır yani düşük sıcaklıklarda ekipmanlarla çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Yerden ısıtmanın dezavantajları nelerdir?

Bazen zemine ugyulanan suyun sıcaklığı çok yüksek olabilir, bu da ayaklarda rahatsızlıklara neden olabilir.

Sistemi oluşturmak ve uygulaması radyatörlü sistemlere göre pahalıdır .

  • Maliyet –  Eski ve mevcut yapılarda, zeminin altında doğru koşulları oluşturmak tadilat aşamalarını oluşturacağından ekstra maliyet çıkacaktır.Fakat halihazır da inşaat halinde olan yapılarda sıfırdan sistemi kurmak maliyeti düşürecektir.
  • Zamanlama – Yerden ısıtmanın açılması radyatörden daha uzun sürer, bu nedenle belirli odalarda ne zaman ısı istediğinizi tahmin etmek için bir zamanlayıcı kullanılmalıdır.
  • Mobilya – Bazı mobilya veya aksesuarların altında kullanılamaz, bu da evinizdeki eşyaların yerleşimini sınırlar. Büyük, ağır eşyaların altında sistemin çalışmaması gerekir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir