Sunta (Yonga Levha) Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Teknik bilgiler

Sunta (Yonga Levha) Nedir?

Sunta (Yonga Levha) Nedir?

Sunta (Yonga Levha) Nedir?

talaş
 

Sunta kelimesinin aslında yonga levha ürününün karşılığı olan bir marka olduğunu biliyor muydunuz? Suni-tahta kelimelerinin birleştirilmesiyle bir Türk şirketi tarafından pazara kazandırılan BU kelime bugün ürünün gerçek tanımlaması olan yonga levhanın önüne geçerek ürünle bütünleşmiş durumda.

Nasıl Üretilir?

Yapımında ilk aşama; istenilen özelliklerin sağlanabilmesi için özel tedarik edilmiş ağaçların, özel kırıcı makinalarda kırılarak küçük parçalara ayrılması ve parçalanmış ağaçların talaş büyüklüklerine göre iki ayrı sınıfta depolanmasıdır. Üst ve alt katman talaşları, birlikte istenilen rutubet değerine kadar kurutulur. Daha sonra 2 ayrı sınıfa ayrılmış talaş parçaları, birbirine tutunmasını sağlayacak özel yapıştırıcılar ve sertleştiriciler kimyasallar ile karıştırılır.

Her bir sınıf için ayrı bir özel yapıştırıcı ve ilave kimyasallar kullanılır. Kimyasal eklenmiş 2 ayrı sınıfa ait karışım, sıcak hava ile istenilen rutubet değerine kadar kurutulur. Her bir sınıf için ayrı rutubet değeri sağlanır. İlk önce, çok ince olan talaş parçalarına ait karışım en alt kısma serilir.

Üzerine daha büyük talaş parçalarının olduğu karışım serilir. En son olarak; en alta serilen çok küçük talaş parçalarının olduğu karışım en üste, tekrar istenen ürünün özelliğine bağlı olarak serilir. Daha sonrasında ilk presleme işlemiyle kabataslak hatları verilen levha, ikinci preslemede uygun sıcaklık ve basınç altında uygun süre işleme tabi tutularak liflerin birbirine iyice yapışmasını sağlanır.

Son aşamada presten çıkan levhalar, yapısının tam anlamı ile oluşması için soğumaya bırakılır. Belirlenen soğuma süresinin tamamlanmasını takiben, istenilen kalınlığa ve pürüzsüz yüzey sahip olmaları için zımpara işlemine tabi tutularak son kullanıma hazır hale getirilir.

Nerelerde Kullanılır?

Dayanıklılığı ve fiziksel özellikleri ile , istenirse ham hali ile istenirse çeşitli yüzey uygulamalarına tabi tutularak nihai kullanıcıya ulaştırılır.

Kullanım alanlarına göre çeşitli kalınlık ve yoğunluklara sahip olmakla birlikte 6 mm ile 40 mm kalınlığında, 500-700kg/m3 yoğunluğunda üretilirler. Kullanım yerine göre boyutları ve genişliği 1830 mm ile 2200 mm arasında; yüksekliği 2440 mm ile 4200 mm olacak şekilde üretilebilmektedir.

Hemen hemen her alanda kullanıma uygun olup kullanım alanı oldukça geniştir. Mutfak dolap gövde ve kapakları, banyo dolapları, salon, yatak odaları ve diğer tüm yaşam alanlarında sıklıkla tercih edilen bir üründür.

Avantajları:

  • Düşük maliyetlidir çünkü  kontrplak veya masif ahşap kadar dayanıklı değildir.

  • İstenen boyutlarda imal edilir ve seri üretilebilir.

  • Yonga levhalar ağırlık bakımından çok hafiftir ve bu nedenle bu levhalardan yapılan mobilyaların taşınması ve dolaşması nispeten kolaydır.

​Dezavantajları:

  • Mobilyalar kontrplak gibi diğer ahşap türlerine göre oldukça zayıftır. Daha az yoğundur ve kullanım sırasında kolayca hasar görebilir.

  • Mukavemeti düşük olmasının yanı sıra, yonga levhaları da nem ve nem nedeniyle zarar görmeye eğilimlidir. Bu, bu panolardan yapılan mobilyaların çok uzun sürmeyeceği anlamına gelir.

  • Mukavemeti düşük olduğu için, yonga levhalar ağır yüklere dayanımı düşüktür.

  • Yonga levhalarda kullanılan yapıştırıcı plastik bir reçine (fenolik reçine) olduğu için masif ahşap mobilyalar kadar çevre dostu değildir.

Çeşitleri nelerdir?

Melamin Kaplamalı Yonga Levha

Düz  levhanın üst yüzeyine ısı ve basınç altında bir melamin parçacıklı dekor kağıdı tutturulur. Ayrıca, melamin reçinesi, balmumu emülsiyonu ile birlikte, yonga levhayı bağlamak ve suya dayanıklı hale getirmek için kullanılır.

Melamin parçacıklı levhalar çizilmelere karşı dayanıklıdır. İç mekanda dekoratif bir görünüm vermek için çeşitli renklerde ve dokularda kullanılırlar. Duvar kaplamaları, modüler mutfak, gardıroplar ve ofis mobilyaları gibi çeşitli uygulama alanları vardır.

laminat kaplamalı yonga levha

Laminat Kaplamalı Yonga Levha:

Laminat kaplamalı yonga levha, düz yonga levha yüzeyine ince bir laminat tabakası tutturularak üretilir. Laminasyon, dayanıklılığını arttırır. Dolap, raf, mutfak, panjurlar için kullanılır.

Çimentolu Yonga Levha:

Adından da anlaşılacağı gibi, bu levhada yapıştırıcı olarak çimento kullanılır. Çimento ile yapıştırılmış yonga levha çimento (% 60), odun talaşı (% 20) ve su (% 20) kullanılarak üretilir. Çimento içeriği nedeniyle bu levhalar neme, yangına ve termite dayanıklıdır. Çimentolu  levha, nem varlığında yüksek genleşme ve büzülme özelliklerine sahiptir. Genellikle yangına dayanıklıdır.

3 ürün arasında sıralama yaparsak ;mobilyalar, kapılar,asma tavan, iç ve dış duvarlar, beton zeminler ve duvarlarları kaplamak için kullanılır.Dış cephe de suya en dayanıklı malzeme Çimento yonga levha dır.İç mimari de kullanılan Laminat Kaplamalı Yonga Levha çizilmelere ve deformasyona dayanımı fazla olduğundan kullanım uzundur ,ama sakın dış ortamlarda kulllanmayın deformasyona uğrar.Diğer levhalara  göre ucuz,hafif ama dayanımı az olan malzemedir .