1. Anasayfa
  2. Yaşam

Polimer Hamur Hakkında


Polimer Hamur

Evde rahatlıkla kullanabileceğiniz,kokmayan  dilediğiniz şekli verebileceğiniz ve ev fırınınızda pişirerek sertleştire bileceğiniz bir malzemedir.

Boş vakitlerinizde el becerinizle birlikte hayal gücünüzü kullanarak yapabileceğiniz bir hobi malzemesi.

Ülkemizde fazla rağbet görmese de bir kaç kişi bu malzeme ile harika işler çıkartıyor onlarda bana referans olmuştu.

Merakı olanlar için  bir rehber hazırlamak istedim.

polimer hamur 5

Hangi marka ?

Çeşitli markaların farklı  markalarda ürünleri var ve bu markaların kullanım alanları farklıdır.Figür yapımında benim tercih ettiğim Supersculpey markasının beigi olanını kullanıyorum .

Ülkemizde fiyatlar çok yüksek,yurt dışından getirtme imkanınız var ise daha uyguna gelecektir.

Elinize ilk aldığınızda çok sert ,kullanacağınız kadarını kesip kullanmadan önce yumuşatmanız gereklidir.

Bunu değişik yöntemler kullanarak kolaylıkla yapabilirsiniz. En basit yöntem küçük parçalara ayırarak elinizde yoğurarak ve ovalayarak yumuşatmaktır. Eğer bir makarna makinanız var ise bunu kullanarak kolaylıkla yumuşatabilirsiniz. Bunun için hamuru parçalara bölün, elinizle bastırarak biraz inceltin ve makinanın en geniş yerinden bir kaç defa geçirin. Bu şekilde hamuru elinizi yormadan yumuşatabilir ve şekil verilebilir forma getirebilirsiniz. Hamuru yumuşattıktan sonra vereceğiniz şekil ne olursa olsun, elinizde yuvarlayarak top haline getirin. Top haline gelen hamura dilediğiniz şekli çok daha rahat verebilirsiniz.

polimer hamur 3

Hamuru yumuşattıktan sonra yardımcı el aletleri ile istediğiniz gibi şekil verebilirsiniz.Amazondan aldığım bu seti kullanıyorum.Küçük detaylar için çok kullanışlı ,temizlenmesi kolay ,çelik malzeme olduğundan kırılma riski yok ,uzun ömürlü.Yaklaşık 4 yıldır hala ilk günkü gibi 🙂

Hamurun diğer özelliği de hava ile temas ettiğinde kuruyarak sertleşmemesidir.Tabi uzun süre hava ile temas ettiğinde sertleşiyor ,tekrardan yumuşatmak için çaba harcıyorsunuz.

Bu nedenle kullanacağınız kadar parça keserek çalışmanızı yapmak kullanımı kolaylaştırır.

Çalışmanızı yarı da bırakıp daha sonra kaldığım yerden devam ederim diyorsanız anneanne veya babaanne tupperwar tarzı kaplarda  muhafaza ederek ömrünü uzatabilirsiniz.

Size büyük rahatlık olur.

Ölümsüzleştirmek için;

Çalışmanızı tamamladınız ve artık obje formuna gelmesi için sertleşmesi gerekecek.

Bunu bildiğimiz fırında yapıyoruz.Fırın içine koyuyoruz ve 130°C sıcaklıkta min 15 dk pişiriyoruz.

Çalışmanızın boyutuna göre bekleme süresini siz belirliyorsunuz.Fazla fırında kaldığında çatlıyor az kaldığında da belirli yerler yumuşak kalıyor.

Daha iyi sonuç almak için yine Supersculpey markasının yan ürünleri mevcut.Bu ürünleri sürerek polimer hamurun parlak olmasını ve çatlamasını önleyebiliyorsunuz.

polimer hamur 1polimer hamur 6

polimer hamur 7

polimer guy polimer hamur 6

Gördüğünüz gibi polimer Hamur  çalışmaları oldukça amatör ,beceri ve zaman gerektiren bir uğraş olduğu kesin.Pes etmeden devam .