1. Anasayfa
  2. Tasarım

Neolith


Neolith; dünyadaki en büyük ebatlı, yüksek teknoloji ürünü porselen malzemelerindendir.
(3.600 mm x 1.200 mm ve 3.200 mm x 1.500 mm)

Neolith, mekanik özelliklerinin yanında fiziksel özellikleriyle de eşsiz malzemelerden biridir. Tüm tezgahlarda, ıslak zeminlerde, döşemelerde ya da kaplamalarda yüksek verim alınarak kullanılabilmektedir.

Hafif bir malzeme olmasıyla ulaşımı ve taşıması da oldukça kolaydır. Cephe kaplaması için kullanılırken, yük faktörünün azalmasını da sağlar. Geniş renk yelpazesi ile birçok tasarım alanı için uygundur. İç ve dış alanlarda hem döşeme hem de kaplama olarak kullanılmaktadır.

İleri düzey bir teknoloji ürünü olması sayesinde hijyeniktir. Ağır lekeler ya da kimyasal temaslar olmadığı sürece nemli bir bezle hafifçe silinmesi, temizlenmesi için yeterli olacaktır.

Isıya karşı dayanıklı olmasıyla da sıcak tencereler, tavalar ya da kaynar su dökülmesi durumunda herhangi bir şekilde etkilenmez.

Neolith – Dış Cephe aplaması özellikleri

neolith – dis cephe

Mimari ve görsel anlayıştaki değişimler neticesinde artık büyük ebatlı ürünler, projelerde kullanılmak isteniliyor. Fakat büyük ebatlı ürünlerdeki ağırlık sorunu ve uygulama zorlukları gibi olumsuzluklar sebebiyle mimari beklenti ve görsel tatmin ikinci planda kalıyor. Neolith devasa ebatları yanında hafif olması sayesinde de (3 mm – 7 kg/m2, 6mm – 15 kg/m2) dış cephe uygulamalarında büyük avantaj sağlıyor.

Kolay ve hızlı uygulanabilirlik, A1 sınıfı yanmazlık ve 15 yıl renk garantisi (UV dayanımı) ile Neolith tüm cepheleri kaplamaya hazır. 3 mm ve 6 mm kalınlıklar iç cephe ve dış cephe uygulamalarında kullanılmaktadır.

1

Güneş Koruması

Güneş ışınlarının binanın içine girmesini engelleyerek yaz aylarında cephenin aşırı ısınmasını
engeller ve bina içinde aşırı ısınmayı önleyerek Termal konfor sağlar.

2

Geçirgenlik

Panel arkasındaki hareketli hava su buharını dağıtır ,cephenin nefes almasını sağlar.

 

3

Ses Yalıtımı

Ses dalgaları panelle çarparak  yayılır ,geçirgenlik sağlamaz.

 

4

Su Geçirgenliği

su sızmasını önler ve bina yapısının korunmasını sağlar.

Neolith Dış cephe kaplaması uygulama yöntemleri nelerdir?

5

 

Profil Üzeri Yapıştırma Sistem uygulaması

öncelikli olarak sahada uygulama yapılacak yüzeylerin yatay, düşey aks ve gönye kontrolleri yapılır. Proje aksları uygulama yüzeyine işaretlenir. Cephe açılımlarına uygun olarak seçilmiş braket ankrajlar çizilen akslara uygun olarak düşeyde 100[cm], yatayda 50[cm] aralıkları aşmayacak şekilde, betonarmeye gelen yüzeylerde klipsli çelik dübel; tuğla veya gaz beton  malzemeye gelen yüzeylerde özel açılımlı dübeller ile monte edilir.

Alt yapı veya ankrajlama sisteminde çelik malzeme kullanılacaksa daldırma galvaniz olmasına dikkat edilmelidir. Kaynak yapılan yüzeyler galvaniz tamir malzemesi ile geçilmelidir. Ankrajlama işlemi bittikten sonra isteğe bağlı olarak talep edilen kalınlıkta ve yoğunlukta ısı yalıtım malzemesi yapışkanlı çivi ve dübeller yardımıyla monte edilir. Malzemenin yüzeyinde suya karşı koruma sağlayacak bir kaplama yüzeyi yoksa ve ısı yalıtım malzemesi su teması ile olumsuz etkilenecekse üzerine buhar dengeleyici örtü tatbik edilir.

Yapışkanlı çivi ve ankrajların buhar dengeleyici malzemeyi deldiği kısımlarda suya dayanıklı bantlar ile bu bölgeler su geçişine karşı korumaya alınmalıdır. Isı yalıtım işlemi tamamlandıktan sonra düşey taşıycı L ve T profiller bu ankrajlara uygun vidalar ile monte edilir. Düşey profiller dış cephede en az 2[mm] kalınlıkta ve eloksal kaplamalı olmalıdır.

Projede istenilen ebatlara göre atölyede kesilen Neolith plakalar, yeni nesil MS Polimer bazlı yapıştırıcılar kullanılarak eloksallı düşey profiller üzerine yapıştırılır. Eloksallı profiller ile Neolith plakalar arasında yeterli yapıştırıcı kalınlığının sağlanmasına dikkat edilmelidir.

Gizli klipsli sistem uygulaması

 

6

Neolith ;Gizli Klipsli Sistem uygulamasında öncelikli olarak sahada uygulama yapılacak yüzeylerin yatay, düşey aks ve gönye kontrolleri yapılır. Proje aksları uygulama yüzeyine işaretlenir. Cephe açılımlarına uygun olarak seçilmiş  ankrajlar çizilen akslara uygun olarak monte edilir.Düşeyde 100[cm], yatayda 75[cm] aralıkları aşmayacak şekilde, betonarmeye gelen yüzeylerde klipsli çelik dübel; tuğla veya gaz beton malzemeye gelen yüzeylerde özel açılımlı dübeller ile monte edilir.

Alt yapı veya ankrajlama sisteminde çelik malzeme kullanılacaksa daldırma galvaniz olmasına dikkat edilmelidir. Kaynak yapılan yüzeyler galvaniz tamir malzemesi ile geçilmelidir.

Ankrajlama işlemi bittikten sonra isteğe bağlı olarak talep edilen kalınlıkta ve yoğunlukta ısı yalıtım malzemesi yapışkanlı çivi ve dübeller yardımıyla monte edilir.

Malzemenin yüzeyinde suya karşı koruma sağlayacak bir kaplama yüzeyi yoksa ve ısı yalıtım malzemesi su teması ile olumsuz etkilenecekse üzerine buhar dengeleyici örtü tatbik edilir.

Yapışkanlı çivi ve ankrajların buhar dengeleyici malzemeyi deldiği kısımlarda suya dayanıklı bantlar ile bu bölgeler su geçişine karşı korumaya alınmalıdır.

Isı yalıtım işlemi tamamlandıktan sonra düşey taşıycı L ve T profiller bu ankrajlara uygun vidalar ile monte edilir. Düşey profiller dış cephede en az 2[mm] kalınlıkta olmalıdır. Düşey profiller üzerine klipsler monte edilerek alt yapı hazırlığı tamamlanır. Alt yapı işlemleri sürerken atölyede projede istenilen ebatlara göre kesilen  plakalar, arkasına eloksalli yatay taşıyıcı alüminyum profiller monte edilerek kaset haline getirilir.

Yapıştırma işleminde yeni nesil MS Polimer bazlı yapıştırıcılar kullanılmalıdır ve eloksalli profil ile plakalar arasında yeterli yapıştırıcı kalınlığının sağlanmasına dikkat edilmelidir. Kaset haline getirilen  plakalar klipsler üzerine asılarak montaj tamamlanır. Neolith oldukça şık ve dayanıklı porselen levhadır. Yüksek performanslı bir ürün olmasının yanı sıra geniş formata sahip bir ince levhadır.

İç mimari de nerelerde kullanılır?

Banyo ve Mutfak Tezgahları

Mutfak ve banyo tezgahlarında, müşteri taleplerinin tamamını Neolith karşılayabiliyor. Çizilmez, yanmaz, leke tutmaz, kimyasal dayanımı çok yüksek ve bu üstün özelliklerin yanında doğal bir tezgah malzemesi olması Neolith’in sınıfında liderlerden biri olmasını sağlıyor. Tezgah ürünlerinde “Neolith” yeni bir devrin başlangıcı oluyor. (12 mm kalınlık tezgah uygulamalarında kullanılıyor.)

 Zemin

Neolith’in büyük plakaları (3600 mm x 1200 mm ve 3200 mm x 1500 mm) istenilen ebat ve şekilde kesilebiliyor veya bütün plaka olarak da uygulanabiliyor.

Yeni veya eski binalarda, yeni veya mevcut zemin üzerine Neolith uygulanabiliyor. Çizilmeyen ve leke tutmayan büyük ebatlarda uygulamalar için Neolith benzersiz bir ürün. (6 mm kalınlık zemin ve yükseltilmiş döşeme uygulamalarında kullanılıyor.)

Mobilya kaplamaları

Neolith’i farklı kılan inceliği ve hafifliğinin yanı sıra tüm mobilya ve ahşap kaplamalarında rahatlıkla kullanılabiliyor. (3 mm ve 6 mm kalınlıklar mobilya ve ahşap kaplamalarında kullanılıyor.)

İç Mekan Duvar Kaplama

Neolith başka hiçbir malzemede bulunamayacak özellikleri iç mekanlarda da sunuyor.

Çizilmemesi, yanmaması ve antibakteriyel olması yanında büyük ebatlı kullanım olanağı sağlaması  avantaj sağlıyor.

Bakım gerektirmeyen yüzey, kolay montaj ve eğimli uygulama seçenekleriyle Neolith iç mekanlarda da benzersiz bir çözüm ortağı oluyor. (3 mm ve 6 mm kalınlıklar iç mekan duvar kaplama uygulamalarında kullanılıyor.)

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir