Neden Bazı Ülkelerde ana giriş kapısı dışarıya doğru Açılır?
  1. Anasayfa
  2. Tasarım

Neden Bazı Ülkelerde ana giriş kapısı dışarıya doğru Açılır?

Dışarı doğru açılan giriş kapısı ….

Hiç yurt dışındayken yolun sağ tarafında araba kullandınız mı? Farklı görünmüyor, değil mi? Bazen diğer ülkelerde tasarımların işlevselliği o ülkenin yaşam tarzına entegre edilir. Bazı ülkelerde kapıların dışarıya açıldığını fark etmiş olabilirsiniz, oysa ülkemizde giriş kapılarımızın çoğu içeriye açılıyor. Yangın yönetmeliğine göre dış kapı olarak sadece yangın kapıları dışarı açılmalıdır.

Bir ön kapıyı itmek yerine çekerek açmamız alışılmadık bir durum . Sert kış havasında daha iyi güvenlik ve koruma sağladığı için bir kapının içe doğru açılması mantıklı. Bununla birlikte, bir ülke için iyi olan bir şey, bir başkası için mutlaka doğru olmayabilir.

Avrupa’daki İskandinav ülkelerinin, yani Danimarka, Norveç ve İsveç’in ve diğer birkaç ülkede giriş kapılarının neden içeriye değil de dışarıya açılan kapıları olduğu aklıma geldi.

Eski tarihte İsveç’teki evlerin çift giriş kapısı vardı, biri dışarıya, diğeri içeriye açılıyordu, her biri bağımsız olarak açılıyordu. Çift kapı kullanılmasının ısı yalıtımını iyileştirmeye ve evin içindeki sıcaklığı korumaya yardımcı olduğuna inanmışlar.

Yıllar geçtikçe giriş kapısının içe açılan kapı yerini tek kanat olmak üzere dışa açılan kapıya bırakmaya başlamış ve bu daha sonra norm haline gelmiş.

Peki şimdi neden giriş kapılarını dışarıya doğru açıyorlar?

neden bazı ülkelerde ana giriş kapısı dışarıya doğru açılır?
Neden Bazı Ülkelerde ana giriş kapısı dışarıya doğru Açılır?

Güvenlik gerekçesi mi acaba ?

Dışarıya doğru açılan kapıların, kaçış erişimini kolaylaştırdığı için daha güvenli olduğuna inanıyor. Acil bir duruma veya yangına yakalanan, kaçmak için acele eden herkes, doğal olarak kapıyı çekmek yerine iter.

19 . yüzyılda Finlandiya’da bir kilise ayini sırasında  , yanlış bir yangın alarmı onlarca insanın ölümüne neden olmuş. Çıkış kapılarına doğru kaçarken yaşanan kaosla kapıya doğru koştuklarından ezilenler olmuş.Yeni yasalarla dış kapıların dışarı doğru açılmasına karar verilmiş.

Daha Fazla Alan Sağlaması mı?

İskandinavya’daki daireler geleneksel olarak oldukça kompakt inşa edilmiştir. Belki de dışarıya açılan dış kapılar ferahlık hissi yaratabilir.

Metrekareleri düşük evlerde, kapı kanadının açıldığında kapladığı alanı daha verimli kullanmakta amaçlanmış olabilirler.

Sebep sert ve Aşırı Hava mı?

İskandinav evleri, Avustralya’dan daha sert bir iklimle karşı karşıyadır ve bol yağmura ve yoğun kar yağışına dayanır. Dışarıya açılan kapılar, mülke giren su ve kar miktarını azaltarak herhangi bir hasarı en aza indirmeye yardımcı olduğuna inanıyorlar.

Amerika’da Florida’daki evlerin büyük çoğunluğunun, özellikle 1992’den sonra inşa edilenlerin dışarıya açılan kapıları vardır. Beşinci kategori bir kasırga olan Andrew Kasırgası, eyaleti kasıp kavurarak çoğu evin yıkımına sebep oldu. Kasırga şiddetinden dolayı inşaat yönetmeliği değiştirildi. 

Kasırga çıktığında kuvvetli rüzgarlarda hızla hareket eden ağır nesnelerin, dışarıya açılan kapılara çarparak acil çıkışta avantaj sağlayacağı düşülmekte. Ayrıca, dışarıya açılan kapıların açılıp kapandıklarında evin içine kar getirme olasılığı daha düşükmüş. Bu teori şuna benziyor ” Koşarken mi çok ıslanırsınız yoksa yürürken mi?”

Dezavantajları yok mu?

-Elinizde poşetlerle geldiniz giriş kapısı haydaaa kapı dışarı açılıyor .

-Kapının menteşeleri ,kapı kanadı yağıştan etkilenmiyor mu? Menteşeler paslandı,bozuldu hooopppp tamir ettir.

-Çok kar yağdı ve dış kapının önüne birikti haydaaa,nasıl dışarı çıkacaksın İskandinav kardeşim.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir