1. Anasayfa
 2. Tasarım

Mutfakta Çalışma Üçgeni nedir?

Mutfakta Çalışma Üçgeni nedir?
by cesar newyork

Mutfakta çalışmak, en belirgin ve olağan olanı temizlik, yemek hazırlama ve yemek yapmak olan yemek hazırlamak için çeşitli görevleri tamamlamanızı gerektirir. Mutfak çalışma üçgeninin arkasındaki konsept, bu temel görevlerin her biri için benzersiz yerleri net bir şekilde belirlemek ve mutfakta verimli çalışmak için gereken mesafeyi ve çabayı en aza indirgemek için optimum bir çalışma alanı yaratmaktır.

Mutfak çalışma üçgeni her zaman hakim olacak çünkü yemek hazırlamayı ve pişirmeyi kolaylaştırmak için çok standart bir şekilde tasarlanmıştır. 

Mutfak Üçgeni nedir?

Mutfak üçgeni, hayati fonksiyonları ana çalışma alanları olarak da bilinen belirlenmiş noktalara yerleştirerek mutfaktaki aktiviteyi kontrol eden altın üçgen olarak da adlandırılan bir tasarım konseptidir. Pratik ve görsel olarak kabul edilebilir mutfak düzenleri tasarlamak için de kullanılır.

Bir ev mutfağındaki ana görevler ; ocak veya fırın, lavabo ve buzdolabı arasında yapılır. Mimarlara göre, çalışma üçgeni bu üç noktadan ve bunları birbirine bağlayan hayali çizgilerden oluşuyor.

Konsept, bu üç noktayı birbirine yakın yerleştirerek, mutfağın kullanımının daha kolay ve daha verimli olacağı ve boşa harcanan adımların azaltılacağıdır. Konsept,çalışanın hazırlama alanı, pişirme alanı ve depolama alanı gibi bu üç nokta arasında serbestçe hareket edebilmesi ve bu noktalar arasındaki mesafelerin çok uzak veya çok yakın olmamasıdır.

çalışma üçgeni
çalışma üçgeni

Mutfak Çalışma Üçgeni Nasıl Tasarlanır?

Mutfak üçgeni kuralı, üçgenin her bir kenarının 2 metreden az ve 10metreden fazla olmaması gerektiğini ve üçgenin çevresinin  4m az ve 8 metreden fazla olmaması gerektiğini belirtir. Dolaplar veya diğer bariyerler üçgenin herhangi bir ayağından 30 cm’den fazla uzak olmamalıdır.

Çalışma koridorları, pişirme bölgesi, tezgahlar ve dolaplar veya cihazlar arasında ölçüldüğünde en az 110 cm olmalıdır. Bunlar, günlük faaliyetleri kolaylıkla ve herhangi bir engel olmadan yürütmenize izin vermek için gevşek bir üçgen şeklinde düzenlenmelidir. Çalışma ortamınızın pratik, hoş ve yeterince ferah olmasını sağlamalıdır – ancak zamanınızın çoğunu bir noktadan diğerine yürüyerek geçireceğiniz kadar büyük olmamalıdır.

mutfak ucgeni

Mutfak Çalışma Üçgeninin Amacı

Çalışma üçgeninin temel amacı, aşçının yakınındaki çok önemli iş istasyonlarında, tıkanmalarına neden olabilecek şekilde çok uzak veya birbirine çok yakın yerleştirmeden verimliliği artırmaktır.

Yoğun bir mutfakta insanları birbirine engel olamktan kurtarır ve bunları yaşam tarzınıza bağlı olarak verimliliği en üst düzeye çıkaramayı sağlar.

Bu nedenle, mutfağınızın boyutu veya şekli ne olursa olsun, önemli olan verimliliği en üst düzeye çıkarmak için en iyi düzeni bulmaktır. Ayrıca  ana aşçının çalışmasını dışarıdaki sakinlerden kaynaklanan trafik kesintilerini azaltmak için tasarlanmıştır. 

mutfak calisma ucgeni
mutfak calisma ucgeni

Avantajları

 • Mutfak üçgeni, tanımlı ana çalışma alanları oluşturmanıza ve U veya L şeklindeki bir mutfak tasarımındaki temel cihazlarınız arasında en uygun rotayı oluşturmanıza yardımcı olabilir. 
 • Mutfağınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olur. Boyut gereklilikleri nedeniyle küçük veya orta ölçekli mutfaklarda montajı kolaydır. 
 • Size çalışma alanı sağlar. Mutfakta çok zaman harcıyorsanız üçgen, birincil pişirme alanınızı kuru gıdalardan, engellerden ve trafikten uzak tutmanıza yardımcı olarak özgürce hareket etmenize olanak tanır. 
 • Mutfak çalışma üçgeni, aşçının her şeyi elinin altında tutarken faaliyetler arasında zahmetsizce geçiş yapmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. 
 • Kullanıcı dostu tasarımı sayesinde soğanları dilimlemek, tavaya atmak ve doğrama tahtasını lavaboya koymak için arkasını dönmek sadece birkaç adım alıyor. 
 • Bu gerçekten akıcı bir tasarım fikri ve sonuç olarak hem profesyonel mutfaklarda hem de ev mutfaklarında kullanıldı. 
 • Çalışma üçgeni, her şeyi kolayca ulaşabileceğiniz bir yere yerleştirdiği için mutfak çevresindeki trafiği azaltır. 
 • Dolaplar ve diğer bariyerler ortadan kaldırıldığında, daha az trafik sıkışıklığı olasılığı ve ayrıca bir sandalyeye takılıp düşme veya masadan bir şey düşürme gibi daha az kaza riski vardır. 

Dezavantajları

 • Bir grup aşçı için en iyi seçim değil. Orijinal mutfak üçgen düzeni, tek bir aşçı düşünülerek tasarlanmıştır. 
 • Ancak, günümüz mutfakları daha sosyal olduğundan ve aynı anda çok sayıda insan yemek pişirebildiğinden, üçgen artık en iyi mutfak planı olmayabilir. 
 • Her tasarıma uyumlu değiller. Üçgenin bir diğer dezavantajı da her mutfak düzeninde çalışmamasıdır. 
 • Bir mutfak, oda veya tezgah alanı eksikliği nedeniyle üçgen tasarımı kullanamayabilir. 
 • Üçgen, ekstra büyük veya açık konseptli mutfaklar için etkili bir plan olmayabilir, çünkü çoğu mutfak adaları veya ayrı yiyecek hazırlama veya yiyecek depolama alanları ile gelir ve bu da özel iş istasyonlarının sayısını artırır. 
 • Son yıllarda mutfaklar sadece büyümekle kalmadı, aynı zamanda adaların yemek, içmek ve hatta sadece ziyaretçiler ve aile ile kaynaşmak için  bir odak noktası olarak hizmet ettiği bir buluşma yerlerine dönüştü .
 • Ayrıca, bulaşık makinesi ve mikrodalga fırın gibi modern mutfak ekipmanlarının evlere girmesiyle, alanı hazırlama, pişirme, pişirme ve temizleme bölümleri gibi mutfak bölümlerine ayırmak daha ergonomik bir stratejidir.

İlginize çektiyse vikipedia teknik bilgileri güzel bir şekilde aktarmış ,inceleyebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir