Membran nedir?
  1. Anasayfa
  2. Teknik bilgiler

Membran nedir?

Membran

Polyester keçe, cam tülü, kanaviçe vb. özel kumaşların, termoplastik esaslı polimerik bitümle kaplanması sonucu membran adı verilen yalıtım malzemesi elde edilir.

Membran, suyla daimi olarak temas halinde olan yüzeylerin alt ya da üst bölümlerine, su geçişlerine engel olmaya yarayan bir tür izolasyon materyalidir.

Alt yüzü polietilen, üst yüzü polietilen ya da mineral kaplı olarak üretilir. Şalumo (pürmüz) ile ısıtarak yada sıcak asfalt ile uygulanır.

membran
membran nedir? 1

Kullanım alanları ;

  • Yapının Temeli: Yapının alttan su almasını engellemek için, temelinde membran ile yalıtılmış olması gerekmektedir.
  • Yapının Dış Cephe Duvarları: Dış cephe duvarları, yapının su alabileceği bir başka noktadır. Bu noktalara uygulanan yalıtım sayesinde, dış cephe duvarlarından şu alınmasının önüne geçilmiş olur.
  • Yapının Çatısı: Yapıların üst kısımları da su almaya müsait bölgelerdir. Çatı yalıtımı sırasında kullanılan membran malzemesi, bu bölgede yalıtım yapılmasını sağlar. Yapıların çatılarında genelde kumlu membran kullanılmaktadır. Kumlu membran, kullanılacak inşaatta tercihe göre kiremit kırmızısı ya da yeşil renkte olabilir. Bu malzeme ile çatıda işi yapıtımı sağlanmış olur.
  • Balkonlar: Yapıların balkonlarında şu yalıtımı yapabilmek için kullanılabilir.
  • Bacalar: Çatının önemli bir parçası olan bacalarda yalıtılabilmektedir.
  • Islak Hacimli Bölgeler:  en çok tercih edildiği bir başka alan ise ıslak hacimli bölgeler ve havuzlardır. Buradaki suyun muhafazası için bu bölgelerin de yalıtımını sağlamak önemlidir.

1. Islak mekanlar
2. Teras çatı
3. Eğimli çatı
4. Yağmur deresi
5. Temel yalıtımı (bohçalama)
6. Bodrum duvarı
7. Yeraltı yapılarının su yalıtımı
8. Beton sulama kanalları
9. Geniş çaplı su iletim hatlarında
10. Gölet ve pis su arıtma tesisi
11. Havuzlar

membran detay
membran detay

Çeşitleri nelerdir ?

PVC Membran ;

Piyasada en çok bulunan türlerinden bir tanesi de PVC membrandır. En önemli özelliği, insan sağlığına zarar vermiyor oluşudur. Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanserojen madde içermemesi açısından insan sağlığına karşı tehlikeli bulunmayan PVC malzemesi, inşaatlarda membran ile birlikte kullanılmaktadır.

Buhar geçirgenliği sayesinde nefes almaktadır. Ayrıca güvenli bir şekilde tek kat uygulanabilmektedir.Oldukça dayanıklıdır ve kolay tamir edilebilir. Yüksek kaliteli bu ürün aynı zamanda sıcak hava kaynağı ile muhteşem bir birleşim ortaya koymaktadır. Çevre dostu ve geri dönüşümlü olan PVC membran, yanmaya karşı dayanıklı oluşu ile de güvenlik açısından uygun bir üründür.

membran uygulamasi
pvc membran uygulamasi

Likit Membran ;

Akrilik kopolimer reçine esaslı bir malzemedir. Kullanıma hazır halde satılır. Oldukça elastik bir yapıya sahiptir. Ayrıca su bazlıdır. Likit membran her türlü yüzeye kolaylıkla uygulanabilmektedir.

likit membran
likit membran

Beyaz bir rengi vardır. Bu nedenle likit membran uygulanarak kuruduktan sonra üst yüzeyi istenilen renge boyanabilir.Likit membran , yarı akışkan yapısı sayesinde oldukça kolay kullanılır. Her türden yapı malzemesi arasında yapışmayı kolaylaştıran likit membran, solvent içermez. Nefes alan bir yapıya sahip olan likit membran, uygulandığı yüzeyde mükemmel bir su yalıtımı sağlar.

Sıvı membranlar fırça yardımıyla uygulanabilir. Bununla birlikte, püskürtme yöntemi ile uygulama da söz konusudur. Tutunduğu yüzeye iyi yapışma sağlayan sıvı membranlar uygulandığı zeminin ve duvarın yapısını alır.


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir