1. Anasayfa
  2. Teknik bilgiler

Mantar kaplama


Mantar kaplama ;

Bildiğiniz şarap tıpası ,evet  mantarlar, şimdilerde bir çok sektörde kullanılmaktadır.

Mantarlar yemek için iyidir, ancak kökleri insanlık için çok daha önemli olabilir. Mantar meşesi ( Quercus suber L.),  diğer meşeler kadar tanınmamaktadır. Mantar esaslı yapı malzemeleri betondan daha güçlü, fiberglastan daha fazla yalıtım gücüne sahip.

Mantar meşesi, Güney Avrupa ve Kuzey Afrika’daki batı Akdeniz havzası çevresinde, toplam 2 milyon hektardan fazla, özellikle Portekiz (725  bin hektar) ve İspanya’da (475  bin hektar) geniş alanları kaplamaktadır.Uzun yıllardır kabuğundan mantar elde etmek için vatanı dışında da yetiştirilir. Ülkemizde süs bitkisi olarak kullanılır. 20 m’ye kadar boylanabilen her dem yeşil ağaçlardır.

corcho material

Teknik olarak  ; mantar kaplama uygulanan yüzeye ne kazandırabilir;bir parça olsun ısı, ses ve titreşim yalıtımı sağlamaktadır. Dokulu malzeme olduğundan uygulanan mekanda akustik hacmin korunmasında rol alabilir.

Hava nemine ve sıvı suya karşı boyutsal stabilitesi, hizmet sırasında uygulanan yüklere tepki ve insan trafiğinden kaynaklanan aşınmanın ölçülmesiyle deneysel olarak değerlendirilmiş.

Sonuç ise , aşınma oranlı orta hareketli bir performans ve sıvı suda küçük şişme (%2-3) göstermiştir. Sertlik (55  N/mm 2 ) ve aşınma direnci, mantar meşe ağacının tüm ev içi (yoğun trafik dahil) ve orta düzeyde ticari son kullanımlar için uygun olarak sınıflandırılmasına izin verilmiş. Demek oluyor ki yoğunluğu yüksek olan mantar paneller zeminde de kullanılabilir.

  • Mantar meşe ağacının özelliklerini masif ahşap döşeme performansı olumlu.
  • Hava nemine ve sıvı suya karşı boyutsal kararlılığı olumlu.
  • uygulanan çeşitli yüklere karşı olumlu.
  • İnsan trafiği yoğunluğundan kaynaklanan aşınmalara karşı olumlu.

Olumlu sonuçların neticesinde mantar meşesinin teknik kalitesi masif ahşap olarak tıpkı duvar kağıtları gibi duvarlarda , zemin döşeme bileşenleri gibi zeminde veya tavanda kompozit veya monte edilebilir ürünlerde de  kullanılabilir. Tüketim çağının yeni yüzü olan mantar kaplama  önümüzdeki yıllarda  yeni trendlerde ,aydınlatma ,tüketim araçlarında ve tasarım ürünlerinde karşımıza çıkacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir