1. Anasayfa
  2. Yaşam

Klavyedeki F tuşları ne işe yarar? F1? F2? …


Klavyedeki F tuşları ne işe yarar?

Klavye üzerinde birbirinden farklı onlarca tuş bulunmaktadır. Bu tuşlardan en çok dikkat  çeken ise F tuşlarıdır. Birden on ikiye kadar sıralanmış olan bu tuşların birçok özelliği mevcuttur. Peki, tuşların fonksiyonları nelerdir?

Bilgisayar içinde binlerce parça bulunur. Bunları, temel olarak yazılım ve donanım olarak ikiye ayırabiliriz. Yazılım, bilgisayarın içinde çalışan programlara verilen isimdir. Donanım ise bilgisayarın dışında olan ekran, kasa, mause ve klavye gibi parçalardır. Bu parçalar kullanıcılara rahat bir kullanım sağlamak için tasarlanmıştır. Birçok kişi  ne işe yaradığını merak etmekte…

klavyedeki f tuslari

Klavyedeki F tuşları ne işe yarar?

1- F1 tuşu, neredeyse her programın yardım ekranını çıkartmaktadır.

2- F2 tuşu seçilen dosya veya klasörlerin yeniden isimlendirilmesini sağlar.

3- F3 tuşu, o an aktif olan uygulama için arama özelliğini açmaya yarar.

4- F4 tuşunu alt ile birlikte kullanmanız gerekiyor. Bu iki tuş aktif olan sayfayı ve pencereyi kapatır.

5- F5 tuşu yenile olarak bildiğimiz tuştur. Sayfa ya da dokümanı yenilemeyi veya yeniden yüklemeye yaramaktadır. Ayrıca günümüzde kullanılmıyor olsa da messenger üzerinde mail gönderip almaya yaramaktadır.

6- F6 tuşu, neredeyse tüm internet tarayıcılarında imleci sayfaya taşıma özelliğini yerine getirir.

7- F7 tuşu, Microsoft Office uygulamalarındaki herhangi bir dokümanın içerisinde sözcük ve gramer kontrolü yapmaya yaramaktadır.

8- F8 tuşu yalnızca Windows başlatılırken boot menüsüne girmeye yaramaktadır. Bios ayarları olarak da bilinir.

9- F9 tuşu, bir Word dosyası üzerinde F5 gibi yenileme yapar. Ayrıca Microsoft Outlook üzerinde e-posta gönderip almayı çalıştırır.

10- F10 tuşu, açık bir uygulamanın menü çubuğunu aktif hale getirir. Shift ile birlikte basıldığında ise mouse ile sağ click yapmış etkisi olmaktadır.

11- F11 tuşu, internet tarayıcıları üzerinde tam ekran yapmanızı sağlamaktadır.

12- F12 tuşu ise Microsoft Word üzerinde kaydetme penceresini açar. Ayrıca Google Chrome üzerinde kaynak kodu göstermeye yaramaktadır. Bu tuşu genellikle site yazılımcıları kullanır. Sitenin hangi kaynak koduyla yazıldığını ve nasıl yazıldığını bu tuş ile öğrenirler.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir