1. Anasayfa
  2. Teknik bilgiler

Kanada kuyusu nedir?


Kanada kuyusu nedir?

Kışın sıcak, yazın temiz havayı evinize getiren bir klima sistemine sahip olmak ister misiniz? Doğal ve yenilenebilir enerji kullanan, uygulama ve bakım maliyetleri çok düşük olan bir sistem düşünün. Evi ısıtmak veya soğutmak için toprak altındaki ısıyı (jeotermal enerji) kullanan,  sürdürülebilir ve verimli bir jeotermal iklimlendirme yöntemidir.

kanada kuyusu
kanada kuyusu

Kanada Kuyusu sistemi nasıl çalışır?

Yeraltında biriken ısı kullanılır.Toprak altı 2 m derinlikte sıcaklığın 18º C – 24º C arasında değiştiği bilinmektedir.Toprak altında biriken bu sıcaklıktan faydalanarak evin iç kısmına girmesini sağlamaktır.Bunun için, dışarıdan evimizin içine hava ileten gömülü bir boru sistemi oluşturularak ısı değiştirici (ısı esanjörü) kulllanılır.Bu sistem dışarıdaki havanın (alt zeminden daha yüksek veya daha düşük) gömülü boru sistemine girmesini ve toprak zeminin sıcaklığını almasını” ve ardından evin içine çekmesini sağlamaktır.

Kış aylarında, toprak altının sıcaklığı, yüzeyin sıcaklığından daha yüksektir. Böylece, bu süre zarfında toprak, boru boyunca dolaşan havaya ısı verir. Bu işlemin sonucu, sıcak hava çıkışı sağlanır.

Yaz aylarında toprak altının sıcaklığı hava sıcaklığından daha düşüktür. Bu nedenle, zeminin borudaki havadan ısıyı emmesine neden olur, böylece kuyuya girdiğinden daha soğuk bir hava çıkışı oluşturur.

Arazideki alan hava koşullarından (güneş, soğuk, su) korunmamalıdır, bu nedenle kanada kuyusu bir binanın altına veya su geçirmez bir kaplamanın (bitüm, levha) altına yerleştirilemez. Toprak altında bulunan bir sistemi onarmak ve mevcut parçalarını değiştirmek çok pahalı ve zor olduğu için sistemin kurulumu mümkün olduğunca dikkatli ve profesyonel bir şekilde yapılmalıdır.

kanada kuyusu
kanada kuyusu nedir? 1

Kanada kuyusunun bölümleri nelerdir?

Borular : çap seçimi, saatte metreküp (m³/h) olarak sirküle edilecek hava miktarına göre belirlenir.Bir ev için en sık kullanılan çaplar 150 mm ve 200 mm’dir.

Boru çapları çok büyükse, yer/hava ısı transferlerini optimize etmeyecektir.Çapın çok küçük olması yetersiz hava sirkülasyonu sağlayacak, basınç kayıplarını artıracak ve dolayısıyla fan enerji tüketimini artıracaktır.

Hava giriş noktası : Toprak üstünde kullanılarak dış havayı alan borudur.Yüksekliği genellikle toprak kotu üstü olmak üzere bir metrenin üzerinde olmalıdır.Hava sirkülasyonunun fazla olduğu alanlara kurulması gerekir.

 Filtreler: Hava girişinin olduğu noktada bulunur.Hava girişinden giren havayı temizler. klima sistemine toz ve kir geçişini engellerler.

Eşanjör: Yeraltına gömülü borudur. Hava ve toprak arasındaki sıcaklık değişimini kolaylaştırır. Büyüklüğü ve kalınlığı, arazinin ve her kurulumun özelliklerine göre belirlenir.

Drenaj noktası : Kuyunun bu bölümünün işlevi yoğuşma sonucu oluşan suyu toplamak ve dağıtmaktır. Boru hattında, son bölümünde bulunur.

Hava sirkülatörü: Havayı hareket ettirerek borunun tüm uzunluğu boyunca dolaşmasını sağlayan elemandır. Kullanılan sisteme bağlı olarak, bir kuyunun sirkülatörü fan veya güneş bacası gibi elemanlar olabilir.

kanada kuyusu 2
kanada kuyusu nedir? 2

Kanada kuyularının avantajları nelerdir?

En iyi doğal ve düşük tüketimli iklimlendirme sistemi olmakla birlikte birçok avantaj sağlar.Yeraltında bulunan enerjiden yararlanmak,doğal, yenilenebilir bir enerji kaynağından yararlanıldığından ekolojik ve çevre dostu sistemdir.

Daha düşük ekonomik yatırım: Geleneksel bir klima ve ısıtma sistemine kıyasla maliyeti önemli ölçüde düşüktür.Ev yapım aşamasında sistemin kurulması ekonomik tasarrufları daha fazla artıracaktır. Kısa, orta ve uzun vadede ısıtma ve soğutma olarak size ekonomik anlamda birçok fayda sağlayacaktır.

Minimum enerji harcaması:  Enerji harcaması ,sadece hava sirkülasyonu kullanıldığından kurulan hava çıkarıcının çalışması enerji harcaması oluşturmaktadır. Bu nedenle, bu durumda enerji harcaması neredeyse sıfırdır.

Azaltılmış bakım maliyetleri: İhtiyaç duyulan tek bakım maliyeti, minimum rutin olarak hava filtrelerini değiştirmek, boruları temizlemek veya tahliye kısmını yıkayarak temizlemektir.

Doğal, ekolojik ve sağlıklı :  Hava ve toprak gibi doğal bir kaynak kullanılır.Klima gibi yapay iklimlendirme sistemlerinden daha sağlıklıdır. Buna ek olarak, havayı çok fazla kurutan diğer sistemlerin aksine, hava yenilediği ve nem seviyesini koruduğu için ev ortamı için çok sağlıklıdır.

Kanada kuyularının dezavantajları nelerdir ?

Muhtemelen günümüzün en büyük dezavantajı, sistemin bilinmesinden dolayı, altyapıyı doğru bir şekilde az sayıda profesyonelin olması ve bu nedenle yüksek maliyetlerle oluşturulması olsa gerek.

Kanada kuyusu nerelerde kullanılır ?

Kent yaşamında alt yapının oluşturulması mümkün değil ,bizim ürüttiğimiz enerjinin kaynağı toprak ve hava olduğundan kırsal kesimlerde oluşturulması tam verim alınmasını sağlayacaktır.Sistemin ana kriterleri toprak türü, yerel iklim, iklimlendirmek istediğiniz alanlar, bu alanların metrekareleri ve diğer sistematik verilerdir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir