1. Anasayfa
 2. Yaşam

Japonya’da eğilmek


Japonya’da eğilmek

Japon kültüründe saygı büyük öneme sahiptir.Japonya’daki insanların diğer insanlara saygı göstermelerinin başlıca yollarından biri eğilmektir. Japonca “yay” kelimesi ‘ojigi‘dir (お辞儀).

Japonya’da ne zaman eğileceğini ve doğru şekilde eğileceğini bilmek önemlidir.Özellikle eğilmenin Batı kültüründe çok yaygın olmaması nedeniyle, ilk kez gelen ziyaretçiler için karışık görünebilir . Önemli görgü kurallarını genç yaşlardan itibaren öğrenmeye başlayan Japonlar için eğilme doğal olarak gelmektedir.

Sosyal bir ortamda veya işle ilgili resmi toplantılar için uygun şekilde eğilmek karşı taraf için için kritik öneme sahiptir. Yanlış zamanda bir görgü kuralını yanlış yapmak, bir iş anlaşmasını potansiyel olarak olumsuz sonuçlandırabilir, kişisel yetersizliği belirtebilir veya karşı tarafla etkileşiminizi kaybetmenize yol açan garip bir durum yaratabilir . Bazı Japon şirketleri, resmi derslerle çalışanlarının selam verme görgü kurallarını geliştirmektedir.

El sallamak – el sıkışmak

İlk kez yapılan toplantılarda birçok Japon, bunun yerine Batılılarla el sıkışmayı teklif ederek garip bir durum ortaya çıkartacaktır.Resmi ortamlarda ve iş görüşmelerinde , bazen her iki kültüre de selam vermek için el sıkışma ve selamlama kombinasyonu ortaya çıkar.Siz emin değilseniz, Japonya’dayken eğilmeye devam edin. El sıkışmak daha çok yakın arkadaşlar arasında ve yakın zamanda elde edilen bir başarı için birbirlerini tebrik ederken yapılır.

El sıkışma mı yoksa eğilmemi konusunda ev sahibinin hangisine yöneleceğini takip edin; Bununla birlikte, eğer teklif edilirse, karşı tarafın eğilmesine düzgün bir şekilde iade etmek için kesinlikle elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Ev sahipleri şüphesiz karşı tarafın yetersiz kalmasından dolayı yardım etme konusunda yeteneklidir ve kimseyi utandırıcı bir duruma sokmamaya çalışacaklardır.

Doğru eğilme nasıl yapılmalıdır ?

japonya'da eğilmek

Eğilmenin doğru yolu, belinizi bükmek, mümkünse sırtınızı ve boynunuzu düz tutmak, ayaklarınızı bitişik, gözleri aşağı doğru tutmak ve kollarınızı iki yanınızda dik tutmaktır. Kadınlar genellikle parmak uçları bir arada ya da elleri uyluk seviyesinde önde kenetlenmiş olarak eğilirler.

Selam vereceğiniz kişiyle göz taması kurduktan sonra eğilirken yere bakın. Elinizde bir evrak çantası veya başka bir şeyle eğilmek sorun olursa önce onu koymak isteğe bağlıdır. 

Eğilme oranı ne kadar uzun tutulursa, o kadar saygı ve teslimiyet gösterilir. Hızlı, resmi olmayan bir yay yaklaşık 15 derece bükülmeyi içerirken, daha resmi bir yay, gövdenizi 30 derecelik bir açıyla bükmenizi gerektirir. En derin yay, ayakkabınıza bakarken tam 45 derece bükülmeyi içerir. Yayı ne kadar uzun tutarsanız, o kadar saygı gösterilir.

Çeşitli şekillerde saygı göstermeyi amaçlayan farklı yay türleri vardır . Örneğin, bir kişinin eğildiği açının derecesi, kişinin gösterdiği saygının derinliği ile bağlantılıdır. Yaklaşık 5 derecelik basit bir yay, arkadaşlar ve aile gibi resmi olmayan toplantılarda yaygın olarak kullanılır. Ayrıca eshaku (会釈), keirei (敬礼) ve saikeirei (最敬礼) gibi yayın derecesine doğrudan bağlı birkaç özel yay türü vardır.

 • Eshaku; tanıdıkların çevresinde kullanılan ve genellikle teşekkür etmenin veya rastgele birini selamlamanın kibar bir yolu olan yaklaşık 15 derecelik bir yaydır.
 • Keirei :yaklaşık 30 derece olan bir sonraki yay seviyesidir. Potansiyel iş ortaklarını veya müşterileri selamlamak veya daha yüksek statüdeki birine saygı göstermek gibi iş durumlarında yaygın olarak kullanılır.
 • Saikeirei ; bu üç yaydan en resmi olanıdır ve daha ciddi bir tonla kullanılır. imparator gibi çok yüksek statüdeki birine saygı göstermek veya güçlü bir özür veya suçluluk duygusu göstermek için kullanılabilir.

Son olarak, en az kullanılan yay dogeza (土下座) olarak bilinir. Bu yay yalnızca, başka bir kişinin ölümüne yol açan bir hata yapıldığında olduğu gibi son derece ciddi durumlarda kullanılır. Elleri ve dizleri üzerine eğilmek ve yüzünü yere koymak için eğilen kişiyi içerir. Esasen hayatı için yalvardığını gösteren kişidir.

Ufak detaylar ;

Eğilmek sadece selam vermek ve merhaba demek için kullanılmaz . Aşağıdaki gibi diğer durumlarda da eğilmelisiniz:

 • saygı göstermek
 • Derin şükran ifade etmek
 • Güle güle demek
 • Özür dilemek
 • birine tebrikler demek
 • Sempatiklik göstermek
 • bir iyilik istemek
 • Takdir göstermek
 • Resmi bir törene başlamak
 • Bir eğitim oturumu başlatma
 • Dövüş sanatları dojosuna girerken veya çıkarken

Genel olarak, üstlerinize, ihtiyarlara, yargıçlara, rütbe veya mevki sahiplerine ve durum daha fazla saygı gerektirdiğinde daha derinden eğilmelisiniz.

Eğilirken aşağı bakmayı unutmayın. Önünüzde yerde bir yer seçin. Dövüş sanatlarında bir rakiple savaşmak için meydan okumadığınız sürece, eğilirken göz temasını sürdürmek kötü bir biçim olarak kabul edilir – tehdit edici, hatta -!

Bazen de biri sonunda pes edip bu ritüeli durdurana kadar kendinizi birden fazla kez eğilirken bulabilirsiniz. Sonraki her eğilme daha az derin olacaktır. Kalabalık bir durumda veya sıkışık bir yerde eğilmek zorunda kalırsanız, başkalarının kafalarını vurmamak için hafifçe sola dönmelisiniz.

Karşı tarafa saygı gösterdikten sonra, sıcak bir gülümseme ile göz taması kurun. 

Görgü kuralları hakkında bir şeyler bilmek, daha iyi bir ilişki kurmak için önemlidir.Ne yazık ki, Batılı toplumlar özensiz eğilmeleri ile ünlüdür.Bu nedenle saygı göstermenin yollarını bilmek sizin japon kültürüne kısa sürede adapte olmanızı kolaylaştıracaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir