1. Anasayfa
  2. Tasarım

İskandinav tasarımında 7 unsur


İskandinav tasarımı

Dünyada küresel bir istek haline geldi. Sadeliği, işlevselliği ve doğal dünyayla bağlantısıyla sevilen bu iç tasarım tarzı, hem konut hem de ticari alanlara yalın bir zarafet sunuyor. Bu tasarım süreci  büyük ölçüde işlevsellik talebinden kaynaklıdır, Kuzey Avrupa’daki sert kış iklimleri, bu bölgede yaşayanları dekorasyonda işlevselliği zorun kıldı. İşlevselliğe olan bu ihtiyaç, İskandinav mimarisinin gelişiminde etkili olan Bauhaus akımının da önemli bir idealiydi.

Kısaca  Bauhaus akımı dersek ;sadeliği ve işlevselliği bir araya getiren tasarımlarda , mümkün olduğunca gösterişten uzak olunması amaçlanır.

Sanayileşme sonrası girilen modernleşme sürecinde sanatçıya, aslında bir zanaatkar olduğunu ve zanaatı olmadan sanatının bir anlam ifade etmediğini hatırlatır

1. Sessiz Renkler

İskandinav tasarımı genellikle nötr-ağır renk paletine sahiptir. Kuzey Avrupa’da kışlar uzun ve karanlık olduğu için İskandinav tasarımı, bir mekanın düzgün ve parlak hissetmesi için beyazları, grileri ve geçiş renklerini  kullanır. Genellikle, mavi ve diğer koyu renklerin geçişlerini hafif bir şekilde birleştirilir.

2. Doğal Aydınlatma

Doğal aydınlatma, bir mekanı daha geniş ve daha parlak hissettirmek için kullanılır. Beyaz duvarlar mevcut ışığı vurgular ve pencerelerin geniş olarak kullanımı doğal ışığın alanları aydınlatmasına izin verir.

3. Modern Mobilya

Modern Danimarka mobilya tasarımının babası olarak kabul edilen Kaare Klint, İskandinav odalarında ortaya çıkan şık ve modern mobilyalarının kullanımında büyük rol oynadı. Klint’in imzası gibi, Danimarka tasarımlı mobilyalar sıcak ahşap tonları, yumuşak çizgiler, ince eğriler ve konik bacaklarla tasarlanmaktadır.

4. “daha ​​az daha fazladır”

İskandinav dekoru “daha ​​az daha fazladır” tasarım mantığını içerir. 1950’lerde ve 60’larda İskandinav evleri geleneksel olarak küçüktü, bu yüzden abartılı miktarda dekoratif eşya ve mobilyalara kullanılmamıştır.Bu nedenle tasarımcılar aşırı detaylar ve istif şeklinde dekorasyon önerileri yerine  ve depolama alanlarını akıllıca kullanmışlardır.

5. Ahşap Detaylar

Ahşap genellikle duvarlarda, ahşap çıtalarla ve zemin ile tasarımda oluşturulur. Genellikle tasarımcılar sert-yoğun ahşap görüntüsünü  yumuşatmak için halı , koyun derisi veya koyun yünü kullanırlar. İskandinav tasarımında hafif ve parlak içeren  kayın ve çam gibi hafif ahşaplar kullanılır.

6. Bitkiler

Bitkiler, çiçekler ve diğer bitkiler, alanları aydınlatmak ve bir odaya hayat vermek için kullanılır. Bu canlı unsurlar bir renk patlaması sunar ve İskandinav tasarımının doğal, minimalist özüne katkıda bulunur.

7. “Az Daha Çoktur” Yaklaşımı

Basitlik ve pratiklik İskandinav tasarımının en büyük iki ilkesidir. Duvarlar genellikle çıplak bırakılır ve boşluklar bu prensibi vurgulamak için nispeten seyrek kalır. Oyuncaklar bile basit, ahşap nesneler olarak tasarlanmıştır ve çıtalardan ve kumaşlardan yapılmış çadırlar İskandinav çocuk odalarında sıklıkla görülmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir