1. Anasayfa
  2. Tasarım

Güneş gemisi


Güneş Gemisi

Güney Almanya’nın en güneşli bölgesi kabul edilen Schlierberg bölgesinde, 2004 yılında mimar Rolf Disch tarafından sürdürülebilirlik esaslarına göre tasarlanmıştır.Tükettiğinin 4 katı enerji üretebilmektedir. Dünya çapında her evde pozitif bir enerji dengesi sağlayan ilk toplu konuttur.

Güneş gemisi, Freiburg’daki güneş enerjisi yerleşiminin hizmet merkezi ve enerji artı inşaat alanındaki ilk ticari binadır.Kuzey binaları beş katlı olmak üzere üç katlıdır. Peyzaj çatı katına uygulanmış, üç katlı dokuz özel çatı katı inşa edilmiştir. Depo odaları ve 138 araçlık yer altı otoparkı iki bodrum katında yer almaktadır.

Ana binanın zemin katında, organik bir süpermarket ve eczane tarafından kullanılan toplam 1.200 m 2 satış alanları bulunmaktadır. Ofisler ve muayenehaneler iki üst katta yer almakta olup Sonnenschiff’in tüm ofis alanı 3.600m 2 dir .Yaklaşık 25.000 kişilik bir toplama alanı için altyapı sunmaktadır.

Sürdürülebilirlik sektöründe önemli sayıda şirket binaya yerleşti ve bölge ve ötesi için önemli bir ekolojik ve ekonomik ilham kaynağı haline geldi.Beş sıralı 50 adet iki veya üç katlı teraslı evler 7.850 metrekare yaşam alanı oluşturmaktadır.

Her evin tipik büyük, koyu mavi fotovoltaik çatısı, balkonu ve bahçesi vardır. Ana bina taşıyıcı malzemesi ahşaptır, çevredeki ormanlardan ve kimyasal maddelerle kirlenmemiştir.Sürdürülebilir mimari ilkeleri
barındıran bu projede, yağmur suyu dönüşümü yapılmakta olup, çevreye duyarlı malzeme seçimi ve ısıtma ve soğutma enerji kayıplarının azalması için yalıtım teknolojisinden faydalanılmıştır.

Sistem özellikleri nelerdir?

fotovoltaik gunes sistemi
fotovoltaik gunes sistemi

Güneş Gemisi, fotovoltaik güneş panelleriyle kaplı çatıları ile toplum tarafından oldukça merak uyandırmıştır. Çatı alanlarının kapasitesinin artması için düz çatı tasarımları asimetrik beşik çatıyla değiştirilmiştir. Hem de güneş ışınlarından korunmak için güney cephesinde panellerden oluşan geniş saçaklar tasarlanmıştır. Bu sayede yaz aylarında doğal gölgelikte oluşturmuşmaktadır.

Ayrıca, bu çatılarda yağmur suyunu geri dönüştürücü sisteme sahiptir. Geri dönüştüren yağmur suları ile hem bahçe sulanırken hem de tuvaletlerde kullanılması sağlanmaktadır. Pasif ısıtma standartlarını sağlarken,pasif güneş ısıtmasından ve gün ışığından maksimum fayda sağlamaktadır. Kısacası, yapının çatısı maksimum enerjiyi üretirken, enerji tüketimini de minimuma düşürmektedir.

Çatı formları ve işlevsellik

Enerjili evlerin güneye bakan çatıları fotovoltaik kiremitle döşenmiştir, bunlar fotovoltaik (PV) panellerden oluşurken, güney cephesi neredeyse tamamen üç camlı,vakum yalıtımlı pencerelerden yapılmıştır. Çatının kanopi formu yazın güneş ışınlarından korur ve kışın odaların derinliklerine girmesine izin verirken, içe dönük kızılötesi yansıtıcı pencereler sıcaklığı içeride tutmaktadır. Bu etki, yalıtım teknolojisi ve ısı değişimli bir havalandırma sistemi ile artırılmıştır.

İç iklim, katıdan sıvıya tam olarak istediğiniz sıcaklıkta değişen Faz Değiştirme Malzemesi (PCM) kullanımı ile
birlikte, bina kütlelerinin bir termal akümülatör olarak aktivasyonu ile düzenlemektedir. Böylece PCM kaplı duvarlarda ek ısı emilip, gece boyunca yapılan soğutma işleminde, ters işlem, ihtiyacı olduğunda enerjiyi tekrar serbest bırakmaktadır.

gunes gemisi kesit freiburg
gunes gemisi kesit

Site oturanlarının sürdürülebilir ilkelerine sahip evlerin imkanlarından faydalanırken, ulaşım ağı açısında da son derece iyi çözülmüş çalışmalara sahip olması avantaj olmuştur. Karbon salınımını arttırması, fiyatların uygunluğu ile insan sağlığının korunmuş olması gibi sebepler neticesinde, mevcut alana araçla girilmesini yasaklanmıştır. Bu sebeple bisiklet ve yaya yollarını tercih edilmesi sağlanmıştır.

Sürdürülebilir ilkelerin; doğal kaynak kullanımı, sağlıklı bina içi ısıtma, doğal havalandırma sistemi, şehirden uzak olması, ulaşılabilir toplu taşım ağına sahip olması, mevcut alan içerisinde taşıtların girişinin sınırlandırılması sebebiyle oluşan temiz hava alanı oluşması, çocuklar için daha konforlu bir alan oluşması gibi sebeplerden ötürü tam anlamıyla olması gereken yaşam alanı kabul edilmektedir.

Ülkemiz güneş enerjisi potansiyeli açısından birçok ülkeye göre şanslı durumdayken ,bu tarz yapıları neden ülkemiz de göremiyoruz.

Yıllık ortalama güneşlenme süresi 2.640 saat (günde 7,2 saat), ortalama ışınım şiddeti ise 1311 KWh/m²–yıl’dır (günlük 3,6 KWh/m²).Türkiye’nin brüt güneş enerjisi potansiyeli 87,5 MTEP (milyon ton eşdeğer petrol) olarak belirtilmektedir.

Kamu idareleri tarafından düzenlenen tüm açık alanlar, parklar caddeler ve sokaklar, güneş enerjisi ile aydınlatılarak tanıtımlar yapılsa, kamu binaları ve okullarda güneş sistemlerine geçilmeli ki pozitif bir enerji dengesi konusunda yol göstermelidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir