1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Filmlerin Genel Olarak İnsana Kattıkları


0

Filmlerin Genel Olarak İnsana Kattıkları

film

Film, belirli bir senaryoya bağlı kalarak oluşturulan görüntülerin birleştirilerek görsel ekrana dökülmüş hali olarak tanımlanabilir.

Genel Bakış

1900’lü yılların başına kadar görsel sanatlar kapsamında hareketli resimler yer alıyordu. 20. yüzyıla gelindiğinde ise ilk senaryolu ve renkli  çekildi. Şu an içinde bulunduğumuz yüzyılda ise sinema sektörü bir hayli gelişme gösterdi. Komedi, suç, drama, epik, aile, macera, bilim kurgu, fantastik, gerilim, western, romantik gibi pek çok türde çekilmektedir.

Filmler her insan için farklı değer taşır. Pek çok insan için boş zaman aktivitesi olarak ilk akla gelen seçenek evde film izlemek veya sinemaya gitmektir. Sinemayı birçok aile, çift düzenli etkinlik haline getirmiştir. Kimi insanlar içinse film bir tutkudur. Filmin hazırlanış mutfağından, oyuncuların hayat hikayelerine kadar birçok şey hakkında genel veya detaylı bilgiler edinirler.

Neden Film İzlenmeli?

İzlemek çoğu zaman tipik bir eğlendirici boş zaman aktivitesinin ötesinde bir eylemdir. Çünkü filmler sadece eğlendirmenin ötesinde izleyiciye pek çok şey kazandırır. Bunlardan ilki,  izleyiciye farklı kültürleri tanıma imkanı vermesidir.

İzleyici çoğu zaman sadece kendi ülkesine özgü filmleri izlemekle kalmaz dünya sinemasına yönelir. Bu da daha önce hiç gitmediği, belki de adını bile duymadığı birçok ülke hakkında kişinin bilgi sahibi olmasını sağlar. Çünkü birçok film ister istemez içinde bulunduğu kültür hakkında izleyiciye ipuçları sunar.

Bunun yanında özellikle tarihi filmler okunup hafızalardan silinen olayların, görsel hafızaya hitap ederek insanların belleğinde daha kalıcı yer edinmesini sağlar. Dünya üzerinde yaşamış önemli insanların hayatlarını anlatan biyografik filmler ise dünya tarihine, edebiyatına, bilim dünyasına katkı sağlamış fakat bilinmeyen veya hakkında çok az şey bilinen önemli kişilerin tanınmasını sağlar. Bu tarz filmler izleyicilerin genel kültür birikimleri için önemli katkı sağlayıcı bilgiler içerir.

Film izleme kültürü edinmiş kişiler filmlerle arası olmayan kişilere kıyasla kat kat daha fazla görsel sanatlar hakkında çıkan güncel haberleri takip eder. Böylece yeni çıkan filmler, son dönemde yıldızı daha çok parlayan oyuncular ve dünya çapında filmler için verilen ödüller, yapılan festivaller hakkında bilgi sahibi olur.

Filmlerin Genel Olarak İnsana Kattıklarına değindim son olarak , filmlerin yeni bir dil öğrenmede pratikte kolaylık sağlaması cevabı verilebilir. Öğrenilmek istenen dilde izlenen alt yazılı bir filmin, izleyicinin o dile ait kulak aşinalığı geliştirmesine yardımcı

olur. Yeni kelimeler öğrenilmesini veya kağıt üzerinde öğrenilen kelimelerin telaffuzunu duymayı sağlar.

İyi seyirler…

Yorum Yap