1. Anasayfa
  2. Yaşam

Film Biterken Çıkan Jenerikler

Film Biterken Çıkan Jenerikler
Film Biterken Çıkan Jenerikler

Film Biterken Çıkan Jenerikler ;

Film biterken çıkan Jenerikler ,genellikle kimsenin okumadığı ama izlenilen filmde emeği geçen herkesin isminin geçtiği akıcı bölüme jenerik denir.Filmin başında oyuncaları veya film bittikten sonra filmde çalışmış herkesin ismini veya şirketlerin yazılı olduğu bölüme baktığımızda, sanat yönetmeni, kuaför, makyaj yapan kişi veya kişiler, kostüm, oyuncu seçimi için anlaşılan şirket veya oyuncuları seçen kişi, ışık ekibi, yemek şirketi, ulaşımı sağlayan ekip ve filme göre set içinde aktif olarak çalışan kişilerin adları bir bir yazar. Bu kişiler bir oyuncunun hazırlanması için ayrıntılı olarak çalışmış ve setin her günü orada bulunan kişilerden oluşur. Filmi izlediğimizde oluşan her şey için kişi veya kişiler görevlidir.

Örneğin mekan için daha önce araştırması yapılmış olması gerekir. Atmosferin yönetmenin isteğine göre değiştirilmesi gerekir. Ayrıntılar önemlidir. Karakterin eskiden çekilmiş bir fotoğrafı oldukça önem taşır. Oyuncudan bunu temin edip çerçeveletip setteki yerini alması sanat bölümünün işidir. Kostüm bölümü oyuncuların kostümünden sorumludur. Bizim peş peşe izlediğimiz bir sahneyi aynı gün çekilmemiş olabilir. Bunun için devamlılık takip edilir. Kostüm, saç ve makyaj oyuncuları aynı şekilde hazırlamakla görevlidir.

Film bütün bu ekibin özenli çalışması sonucunda ortaya çıkar. Arkada çalışan ekip büyük bir özveriyle çalışıp, işini en iyi şekilde yapabilmek için uğraşır ve bitirir.Ve isimleri film biterken çıkan Jenerikler de görünerek emeklerini onurlandırır.

jenerik

Jeneriği Kimler Okur?

Genellikle sinemayla bir şekilde alakalı kişiler okurlar çünkü onlar işin ayrıntısını kimlerin yaptığını öğrenmek isterler. Sektörden hem haberdar olabilmek hem de beğendiği kişilerin isimlerini not edip yarın öbür gün çalışabilmek için jeneriği okurlar. Film biterken herkes çıksa bile jenerik okuyanlar çıkmazlar. Filmin geri kalan kısmında kimler çalışmış öğrenmek isterler.

Film çekimi bittikten sonra yapılan tüm işlemlerden sorunlu olanlar da yazılıdır. Örneğin, kurgu, renk, montaj gibi neredeyse filmi izlenebilir hale getiren önemli adımlardır. İyi bir film aslında iyi bir kurguyla mümkün olabilir.

Filme ait bir renk oluşturmak da oldukça zor bir iştir çünkü bir filmin ahengini, dokusunu veren renktir. Yönetmen ile beraber verilecek bu ortak renk, filmin tüm atmosferini belirler. Montaj esnasında yönetmen hep masada olmak zorundadır. Aklındaki resimleri istediği gibi anlatmak ve uygulatmak ister. Bütün bu süreci göremeyiz ama jenerikte emeği geçen herkesi isimleriyle görebiliriz.

Reservoir Dogs (1992)

 

Snatch (2000) 

Seven (1995)

David Fincher bu işi iyi biliyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir