En Kullanışlı Mutfak Tezgahı Hangisidir?
  1. Anasayfa
  2. Tasarım

En Kullanışlı Mutfak Tezgahı Hangisidir?

Mutfak Tezgahı ;

bir mutfak tasarımının ana odak noktalarından biridir. Sadece mutfağın büyük bir bölümünü oluşturmakla kalmazlar, aynı zamanda mutfakta bir şeyler yaptığınızda hemen hemen her zaman kullanılırlar ve bir mutfak tadilatı yaparken bütçenizin büyük bir kısmında pay sahibidir.

Mutfak tezgahları yemek hazırlıklarının yapıldığı, pişirim işlemleri için gerekli olan araç ve gereçlerin yer aldığı, rengi, dokusu ve estetiği ile mutfağa zarafet kazandıran alanlardır. Bu nedenle mutfak tezgahı seçimi yapılırken bir çok etkene bağlı olarak seçim yapılmalıdır.

  • Bütçe
  • Mutfak Tipi
  • İşçilik Maliyeti
  • Tezgahın yapısı
  • Tezgah Malzemesinin Özellikleri

Ancak tüm tezgahlarda kullanılan malzemelerin özellikleri eşit değildir. Tezgah türlerinin geniş çeşitliliğine ek olarak, farklı tezgah malzemeleri bakım kolaylığı açısından büyük farklılıklar gösterebilir. Peki hangisinin bakımı en kolay?

Tezgahlar, ahşap veya laminat veya mermere kadar her türde yapıya sahiptir.. Hepsinin artıları ve eksileri vardır.

Ahşap  Tezgah

Sızdırmaz olmayan ahşap güzel görünür ve yemek hazırlamak için harikadır, ancak ısıyı kaldıramaz ve özünü koruması için ayda bir koruyucu uygula yapılması gerekir.

Betonun yapısından dolayı kimyasal içerikli temizleyicilerle kullanıldığında lekeler ve çatlaklar oluşabilir. Isıya karşı dayanıksızdır. Düzenli bakım gerektirir aksi halde yiyecekler için bakteri üretebilir.

Beton tezgah

beton mutfak tezgahı
beton tezgah

Uzun ömürlü, yıpranmaz, şiddetli ısılara dayanıklıdır. inanılmaz derecede parlak görünebilir, ancak ağırdır ve kırılırsa tamir etmesi zordur. 

Betonun yapısından dolayı kimyasal içerikli temizleyicilerle kullanıldığında lekeler ve çatlaklar oluşabilir. Isıya karşı dayanıksızdır. Düzenli bakım gerektirir aksi halde yiyecekler için bakteri üretebilir.

Granit Tezgah

granit mutfak tezgahı
granit tezgah

Mutfak tezgahları arasında çok tercih edilen malzemedir.Granit tezgahlar, leke ve yüksek ısılara karşı dayanıklı ve uzun yıllarca kullanılabilir. Kompozit içerikli tezgahlara göre biraz daha uygun maliyetlidir.

 Ağır yapıda malzemeler oldukları için taşıma ve montaj aşamaları zordur. Bu tezgahları kullanırken düzenli bir bakım uygulanması gerekir. Birkaç yılda bir cilalatma işlemi yaptırılmalıdır.

Porselen Mutfak Tezgah

neolith 55
en kullanışlı mutfak tezgahı hangisidir? 1

Neolith mutfak tezgahı olarak bilinir.Gıda artıkları ve bırakılmış atıklar bu malzemeye nüfuz edemediklerinden temizlemesi oldukça kolaydır, bu nedenle Neolith hijyen açısından elverişlidir. Çoğu durumda sadece nemli bir bez, temizlemek için yeterlidir. Genellikle mutfakta kullanılan gıda ve maddelerin oluşturduğu asitli lekeleri (örn. limon suyu, sirke, zeytinyağı, şarap ve kahve) çıkarmak kolaydır.
Hatta fırın temizleyicisi gibi sert temizleme maddeleri bile Neolith’in yüzeyini etkilemez.Neolith’in üretim işleminin bir başka avantajı ise ısıya karşı dayanıklı olmasıdır. Sıcak tencere ya da tava, ne yüzeyin rengini bozar ne de yüzeye zarar verir.

Mermer tezgah

mermer tezgah
mermer tezgah

Mermer tezgah sert bir yapıya sahip olduğundan zedelenme,kırılma ve çizilme riski fazladır.En çok karşılaşılan olumsuz etki sitrik asit içerikli ürünler (limon,sirke vs)mermer dokusuna zarar verebilir ve lekelere sebep olabilir.

Mermerit tezgah

mermerit tezgah
mermerit tezgah

Mermerit ; kimyasal bileşenlerle ahşap, polyester, mermer tozu ve kağıt gibi hammaddelerin birleştirilerek üretilir kompozit özellikli tezgahlardır.

Bu nedenle mermerden üretilen mutfak tezgahlarında bahsedilen limon, sirke vb sitrik asitli ürünlerin tezgah ile teması sonucu lekeler oluşur çünkü mermer aside tepki veren bir doğal taştır. Mermerit tezgahlarda ise bu tarz lekeler oluşmaz, gözeneksiz yapısı sayesinde bakterilere karşı korunaklı bir yüzey oluşturur ve temizliği de diğer tezgah türlerine göre çok daha kolaydır.

Mermerit tezgahlar üretilirken yüzey jelkot adı verilen  cam elyaf takviyeli malzeme bir madde ile kaplanır. Bu madde tezgahın sıcağa ve çatlamalara karşı korunmasını sağlar. Renk seçeneklerinin fazla olması veya özel bri renk seçeneği ile üretim yapılması müşteri açısındanda el verişli bir durum sağlamaktadır.

Kompozit tezgah (kuvars)

kuvars tezgah
kuvars tezgah

Çimstone (marka) veya kuvars olarak bilinir. Yapısını oluşturan kuvars minerali sayesinde , yüksek aşınma, çizilme ve darbe dayanımı gösteren, hemen hemen hiçbir asit ve bazdan etkilenmeyen, leke tutmayan, çeşitli renk ve doku alternatiflerine sahip, hijyenik bir yüzey kaplama malzemesidir.

Normal deterjanlarla kolayca temizleyebileceğiniz kuvars tezgah modelleri, herhangi bir temizlik ürünüyle de rahatlıkla temizlenebilir. Çimstone tezgah temizliği için ekstra herhangi bir malzemeye ihtiyacınız yoktur.Temizliği sırasında dilerseniz sadece su ve bezde kullanabilirsiniz.

Yüzeyinde gözeneklerin bulunmaması sebebiyle leke tutmaz. Hijyenik bir tezgâh olduğu için tezgâh üzerinde gönül rahatlığı ile yiyecek hazırlayabilirsiniz. Aynı zamanda tezgâh yüzeyinde bakteri üremediği için, çok kolay bir şekilde temizlenebilmektedir.
Kuvars tezgâha kesinlikle cila uygulanmaz. Yüzeyinde bakteri üreyemediği için sadece mutfak değil, banyo ve tuvaletlerde de kullanılmaktadır.Mutfakta kulllanılan yüzey malzemeleri içerisinde NSF sertifikası olan tek yüzey kaplama malzemesidir.

Sorumuzun cevabı elbette kompozit tezgah olan çimstone tezgahlardır.Fakat Yoğunluk olarak granit tezgahtan daha hafif olan kuvars tezgahın ısıya karşı dayanımı granite oranla o kadar başarılı değildir.

Eğer kullanacak kişinin mutfak bakımı ve temizliğine ayıracak çok vakti yoksa ya da tezgahı birden fazla kişi kullanıyorsa çimstone tezgah kullanması isabetli tercih olacaktır.

Ev hanımı ise ve temizliğini kendi yapıyorsa; bu durumda da granit seçimi daha isabetli olacaktır. Önemle hatırlatmak gerekirse; granitten yapılmış bir malzeme, iyi bakıldığı takdirde yapısını bozmadan ve doğallığından ödün vermeden çok uzun yıllar zarafetini ve gücünü koruyabilmektedir.

Diğer bir yandan bazı kuvars firmaları sattıkları tezgahlara 10-15 yıl arası değişen garanti hizmeti vermektedir.

Tercih size ve bütçenize kalmış …

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir