1. Anasayfa
  2. Yaşam

En  iyi 24 Psikolojik Korku Filmi

En  iyi 24 Psikolojik Korku Filmi

En  iyi 24 Psikolojik Korku Filmi

Her tür korku filmini severiz.Ama korku dünyasının belki de  çok sevilen alt türü psikolojik dehşettir; İlle de doğaüstü korkunç bir canavara barındırmayan veya zihnin metodik çözülmesine yönelik Kafanızı karıştıracak 23 Psikolojik Korku Filmi.

Bu hikayeler hemen hemen her mecrada olabilir. Bazen, bir suç soruşturmasında, bazen de bir katil veya şüpheli kurgusunun arka planında olabilir.Karakterler gerçeklikle beraber farklı mekanlarda beynimize hükmedebilir.

Görebileceğiniz en iyi filmlerden bazıları bu türe girer. Stanley Kubrick’in The Shining‘ filmi ,son 40 yıllık harika korku filmlerinin yolunu açan manzarayı temele işleyen bir başyapıttır.

”The shining”sonrası izleyebileceğiniz bir sürü  psikolojik korku filmi var  uzatmadan, işte grubun en iyileri sizlerle .

Psikolojik Korku Filmleri :

”Kuzuların Sessizliği (1991)”

Kuzuların Sessizliği , yazar Thomas Harris’in Hannibal Lecter’ın yer aldığı  ilk uyarlaması değildi, ama kesinlikle en dikkate değer olanı budur. Film  baştan sona mükemmel bir gerilim.

Anthony Hopkins’in Lecter’i rolü kesinlikle inanılmaz.Filmde sadece 15 dakikalık rol süresine rağmen En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü’nü kazandı. Hopkins ve Jodie Foster baş roller, ancak sizi en çok korkutabilecek sahne” Buffalo Bill” Losyonu cildine sürüyor …

The Shining (1980)

Stephen King’in  aynı adlı efsanevi romanından uyarlanmış ve tüm zamanların en büyük korku filmlerinden biri olarak kabul edilir. Her sahne ustalıkla hazırlanmış ve Jack Nicholson, korku gerilim tarihinin  en sınırsız ve korkunç baş karakterlerinden birini inanılmaz oynuyor. Onu izlemek gerçekten büyük zevk.

Doctor Sleep (2019)

Stephen King’in Shining in bir devamı niteliğinde  bir baş yapıt daha,  en büyük ölçekli korku filmlerinden biri .Tarikat işlenmiş  ve sonunda işler vahşileşiyor.

Değisik bir heyecan temposuna sahip olan ,Biraz gerginlik – biraz kan – biraz tarih ögelerinin içinde barındırdığı bir film.

The Cabin in the Woods (2012)

Zekice hazırlanmış senaryoya sahip klişe korku filmi eleştirisi niteliğinde bir korku/mizah filmi.Korku gerilim desem değil, komedi desem değil, tüm korku filmi klişelerini de barındıran çok farklı bir senaryo ile Chris Hemsworth gibi cok önemli bir ismi de kadrosunda bulunduruyor. izledikten sonra hiç unutamayacağınız bir film olarak arşiv dünyanızda kalacaktır. Sonu da oldukça güzel bağlanmış.

Get Out (2017)

Get Out seyir zevki yüksek ve eğlenceli bir gerilim filmi.Ürpertici ilginç bir hikayesi var. Filmi izlerken gerçekten gerildiğinizi hissediyorsunuz.Senaryoda kafaya yatmayan şeyler olsa da pek sorun etmiyorsunuz.Bazı sahneleriyle sinir bozucu olabiliyor. Son yılların kayda değer korku/gerilim filmlerinden biri.

Us (2019)

Filmin müzikleri gerçekten çok başarılı, bazı sahnelere arka planda çalan müzikler sayesinde kapılabiliyorsunuz.Filmin ortalarında sıradan bir gerilim filmi iken film bittiğinde farklı ve derin bir film olduğunu anlıyorsunuz.

mother! (2017)

Sembolizmle ve metaforlarla dolu, kesinlikle çok özgün bir film.Eğer Jennifer Lawrence ın güzel yüzünü ve müthiş oyunculuğunu uzun uzun izlemek istiyorsanız tam aradığınız film. Sıradışı konusu bazen sıkıcı olsa da sonunda ne olacağını merak ettiriyor.

Black Swan (2010)

Başrolde Natalie Portman var. Bu rolü için 2 yıl bale eğitimi almış.Temposu yoğun, baş döndüren, heyecanlandıran, kafa karıştıran, Birdman tarzında bir sonra ve Whiplash’e benzer bir işleyişe sahip olan ve de en önemlisi, Mila Kunis ile Natalie Portman gibi 2 büyük oyuncuyu daha da büyüten bir film. Sürükleyici ve izlediğinize pişman olmayacağınız bir film.

CAM (2018)

Senaryosu, Daniel Goldhaber, Isa Mazzei ve Isabelle Link-Levy’nin bir hikâyesinden uyarlanarak Isa Mazzei tarafından yazılan “Cam”, Daniel Goldhaber’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ilk uzun metrajlı enteresan bir gizem, gerilime sahip  sinema filmi.

The Perfection (2019)

Senaryosu,müzikleri,karakterler ve filmin genel havasındaki gerilime sahip ,iyiyi kötüyü tahmin etmenin zor olduğu ters köşesi bol gayet başarılı bir film.İntikam ve şaşırtmalı sonlu filmler seviyorsanız kesinlikle şans verin pişman olmazsınız.

The Lighthouse (2019)

Düz adam modunda izleyince bir şey anlamayacağınız, ağır sanat içeren zor bir film .  Genel olarak işleniş, çekim açıları, sert sahneleri ve  ani inişli/çıkışlı sahneleri ile başarılı bir yapım. Gerilimi tetikleyen ve insanın içini gıcırdatan sinsi tarzda müzikleri var . Özellikle insan psikolojisi üzerine yapımları seven seyircilere tavsiye ederim.

It Follows (2015)

Genel anlamda film kendini çekmeyi başaran bir kurguya sahip film.Filmdeki müzikler de havayı yansıtan tarzda ,gerçek korku filmi izleyicisine çok hitap eden bir film. İzlerken biraz ölümleri, olayları falan inceleyerek izlemenizi tavsiye ederim.

The Invitation (2016)

1 milyon dolar gibi son derece mütevazı bir bütçeyle çekilen bir Netflix filmi. İyi oyunculuk, iyi kamera ve iyi yönetmen kurgusu, iyi de olan bir hikâye de bir araya gelince, doğal olarak ortaya çıkan sonuçta iyi olmuş…

IT (2017)

1990’da çekilen film herkes için ayrı bir öneme sahip.Ünlü yazar Stephen King’in romanından 1990 yılında sinemaya uyarlanmış,çocukların oyunculukları da oldukça başarılı.

Twin Peaks: Fire Walk With Me (1992)

Dizisini izlemeyen birinin anlaması zor bir film. Ama diziyi izledikten sonra kesinlikle izlenmesi gerekir. Birçok sorunun cevabı filmde verilmiş. Diziyi de daha anlaşılır kılmış.

Mandy (2018)

Filmde hiçbir şey normal değil.Oyunculuklar şahane. Farklı bir yapım ama insanı kitliyor.

Psycho (1960)

Böylesi bir daha gelmez,  başlangıçtan itibaren sizi içine çekiyor.Filmin siyah beyaz olması  çok daha iyi olmuş filme ayrı bir hava katmış.
şüphesiz Alfred Hitchcock tüm zamanların en büyük yönetmenlerin biri…büyük ustadan büyük film hala izlemeyen varsa hemen izlesin.

American Psycho (2000)

Narsist ve zengin bir adamın kafayı sıyırması temalı güzel film.Christian Bale’in muazzam oyunculuk çıkardığı  psikolojik suç filmi.

Hereditary (2018)

Prodüksiyon ve yumuşak sahne geçişleri çok iyi, hikayesine yaratıcılık da katmışlar.  Psikolojik gerilim,Psikolojik dram ve son dakikalarda baş gösteren korku.Filmin her saniyesinde o kasvetli,o ürkütücü havayı size sindire sindire yaşatıyor.

Misery (1990)

Psikolojik gerilim açısından gayet güzel bir film. Özellikle Kathy Bates hastalıklı rolünü çok iyi oynamış.Yaşamak için roman yaz. Sıkmadan izlettiren sinirinizi sınıra ulaştıran bir film.Kaçırmayın.

The Killing of a Sacred Deer (2017)

Genel olarak Hristiyanlığa göndermeler içeren bir film olmasına rağmen zaman zaman hem ironik hem de sarkastik olmayı başarmış. Filmin genelinde çok büyük bir gerilim ve psikolojik baskı olmasına rağmen birkaç sahne sizi güldürüyor.

Enemy (2013)

Distopya filmleri seviyorsanız, bu filmden de keyif alabilirsiniz. Post-modern ve sembolik öğelerin bolca kullanıldığı bir film.Konu basit olmasına karşın betimlemeler, subliminal mesajları, her şeyin bir sır perdesi altından verilmesi ve daha bir sürü şey. Zekice yazılmış bir film.

Gerald’s Game (2017)

Stephen King’in “Doctor Sleep”i öncesi Mike Flanagan’dan bir başka Stephen King uyarlaması.Tam da psikolojik gerilim filmlerinden hoşlananlara göre… Sürprizlerle dolu olan bu filmin en güzel yanı gelişmelere ilişkin herhangi bir tahminde bulunamıyor olmanız.

Kafanızı karıştıracak 23 Psikolojik Korku Filminin fragmanları sizlerle ,tabi ki unutulan veya değerlendirilmeyen film vardır ,sizler de listeye öneride bulunabilirsiniz. İyi seyirler.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir