1. Anasayfa
  2. Tasarım

Bağdadi duvar nedir ?


Bağdadi duvar nedir ?

Bağdadi duvar geleneksel ve özgün duvar yapım tekniği olarak bilinir.Eski Türk evi yapım tekniklerinden belkide en eskisi  bağdadi duvardır.

Bağdadi duvar tekniği, inşaat terimleri arasında en eski terimlerden birisidir.19. yüzyıl sonu-20. yüzyıl başlarında bu teknik yoğun bir şekilde kullanılmıştır.Ahşap karkas elemanları arasına 1-2 cm aralıklar ile yatay çakılan tahtaların üzerine sıva uygulaması uygulanarak yapılan yapılara  bağdadi yapı denir. Bağdadi yapı, inşaat terimleri arasında en eski terimlerden birisidir.

bagdadi duvar

bagdadi duvar 1

 İşlevsellik ;

yapım tekniğinin, mimari, statik ve ekonomik açıdan pek çok faydası vardır.Ahşap karkas sistemin üzerine sık aralıklarla çivilenerek sabitlenmesi nedeniyle, duvarın yatay yönde sürekliliğini sağlar.Sıvayı tutabilecek pürüzlü ve kanallı bir yüzey oluşturmaktadır. Boşluklu yapısı nedeniyle ahşap karkas sistemin nefes almasını engellemeyerek ahşap karkasın ömrünü artırmaktadır.
Oldukça ince levhalarla yapıldığından, başka işlemlerden kalan ahşap malzemeyi kullanmaya imkân vererek  malzeme tasarrufu sağlamaktadır.

bagdadi duvar 4

bagdadi duvar 5

bagdadi duvar 3

Uygulama tekniği ;

Ahşap karkas dikmeler ortalama 50cm genişliğinde zemin ve tavan arasına sabitlenir.Karkaslar arasına kalın kesitli kiriş görevi görecek yatay ahşaplar konulur.Üzerine Ortalama 1cm kalınlığındaki çıtalar önce hafifçe ıslatılarak yumuşatılır, keserle yarıldıktan sonra ana ve ara dikmelere çivilerle tutturulur. Hazırlanan çıtalar birbirine paralel olarak çakılarak  duvar oluşturulur.

Bu teknikte; taşıyıcı ahşap karkas sistemin iç yüzleri, kalınlığı 1-1,2cm, yüksekliği ise 15-30cm arasında değişen boyutlarda, el aletleriyle şekillendirilmiş ahşap levhalarla kaplanmaktadır.

Levhalar çakılmadan önce keserle yarılarak, ahşabın doğal lif yapısına göre gelişigüzel ve ince uzun parçalara ayrılması sağlanır. Böylece birbirine eş olmayan kalınlıklarda çıtalar elde edilir. Yarılan çıtalar taşıyıcı dikmelere çivilenerek sıvanın tutunabileceği boşluklu bir yüzey oluşturulur.

Geleneksel ahşap yapılara ve yapım tekniklerine merakınız varsa İbb Kudepin yayınlamış olduğu kitabı inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir