1. Anasayfa
  2. Tasarım

Diskotek tasarımı 1967


Diskotek tasarımı 1967

diskotek tasarımı 1967

Yıl 1967 Arkitekt dergisinde proje  yayınlanarak 60’ların  güzel türkçesi ile mimari terimlerle tasarım detayları belirtilmiş;

 ilk örnekleri ülkemizde 70 li yıllarda görülmüş , o yıllarda slow hızlı dengesine uyan cumartesi günleri saat 14 de en kalabalık saatlerini yaşayan, şehirlerde siyah veya koyu kırmızıya boyanmış, tatil yerlerinde ise hasır lambalı ve tabureli dans etme yerleriydi.

Ataköy ikinci kısım motelleri ve kamping alanında mevcut eski Baruthane depolarından biri  tadil edilmiştir. Motel ve kampinglere artan isteğe orantılı olarak eğlence mahallerinin azlığı ve yetersizliği böyle bir planlamaya etkisi olmuş, sonuç başarılı olmuştur.

Mekan 100 kişiliktir. Giriş, vestiyer,kadın – erkek W.C., ofis, bar ve eğlenti salonundan ibarettir.

Çevre duvarları kapı seviyesinde kumaş ile kapatılarak sıcak hava ve renk temin edilmiş, birbirlerini kesen asma tavanlar ile hacım ölçüleri nisbete sokulmak istenmiştir.

Deponun penceresi aydınlık ve hava imkânı vermediği için, havalandırma tesisatı yapılması zaruri olmuştur. Dış sadeliğe mukabil içeride neşeli bir dekorasyon yapılmıştır.

İkinci ve üçüncü etaplarda diğer depo bloklarının kapalı oyun salonları, turistik eşya çarşısı olarak değerlendirilmesi düşünülmektedir.

ataköy'de bir diskotek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir