Akıllı Ev Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Teknik bilgiler

Akıllı Ev Nedir?

Akıllı ev sistemleri, yüksek teknolojili ısıtma, aydınlatma sistemlerini ve ev içinde kullandığınız cihazları telefon veya bilgisayar ile uzaktan kontrol edilebilen cihazları içerir. Akıllı ev teknolojisinde kurulan sistem akıllı cep telefonu ya da tablet gibi cihazlarınıza bağlanarak evde veya evden çok uzakta iken sistemi yönetebilmenizi sağlar.

“Akıllı ev” terimi, hem teknoloji meraklısı hem de çevre bilincine sahip insanların ilgisi artırdı. Akıllı ev teknolojilerini Google’ın Nest , Amazon’un Echo , Apple’ın HomeKit, Ring ve Ecobee SmartThermostat olarak örneklendirebiliriz.

Akıllı ev otomasyonu avantajları nelerdir?

Kolaylığın yanı sıra enerji verimliliğini artırabilir, ev güvenliğini en üst düzeye çıkarabilir ve uzaktan izlemeye erişim sağlayabilir.

  • Konfor ve Rahatlık. Evinizdeki tüm cihazları tek bir yerden yönetmek
  • Ev güvenliğini en üst düzeye çıkarmak
  • Evin içindeki cihazları kolaylıkla kontrol edebilmek
  • Enerji Verimliliğini Arttırmak.
  • Erişilebilirliği sağlamak.
  • Eğlence ve Keyif Almak
  • Yaşadınız ev Ev Hakkında Bilgi Edinmek.

Akıllı Ev Sistemlerine Örnekler

akilli aydinlatma
akilli aydinlatma

Aydınlatma kontrolü

Akıllı aydınlatma, bir mobil uygulamaya sahip anahtar veya akıllı ev asistanı gibi bir uzaktan kumandaya kablosuz olarak sinyal ileten yazılım içerir. Bu şekilde, kullanıcı ışıkları herhangi bir yerden istediği gibi kontrol edebilir ve günün belirli saatlerinde aydınlatmak ,karartmak veya hareket sensörlerini sesli komutları etkinleştirmek kullanabilmektedir. Akıllı anahtarlar ve akıllı ampuller evde daha fazla enerji tasarrufu fırsatı sağlar.

Popüler akıllı aydınlatma seçenekleri arasında Philips Hue’nun Color Ambiance ampulleri ve ışık şeridi, Belkin’in Wemo Akıllı Işık Anahtarı, Govee ve Wyze’den Wi-Fi bağlantılı LED ampuller ve Nanoleaf’in aydınlatıcı altıgen karolarını örnek verebiliriz.

akilli termostat
akilli termostat

Akıllı termostatlar

Akıllı termostatlar , bir evin havalandırma sistemleri wifi’ye bağlayarak kullanıcıların akıllı ev yardımcılarından veya telefonlarından ısıtma ve soğutma sistemlerini izlemelerine ve yönetmelerine olanak sağlamaktadır. Kullanıcılar, uygulamalar aracılığıyla evlerinin sıcaklığını ayarlayabilir ve havalandırma sistemlerini uzaktan açıp kapatabilir. Bu sistemler, güvenliği optimize etmek için bazen akıllı duman alarmları gibi diğer cihazlarla uyumludur ve verimliliği en üst düzeye çıkarmak için programlanabilir.

Örneğin, akıllı termostatları uyumaya gittiğinizde düşük verimlilikte ya da işten eve gelmeden bir saat önce açılacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu özellikle elektriğin en pahalı olduğu yoğun saatlerde enerji ve para tasarrufu sağlamaktadır.

Ev aletleri

akilli buzdolabi
akilli buzdolabi

Akıllı aydınlatmalar ve termostatlar kurulduktan sonra, akıllı ev otomasyonunun bir sonraki aşaması, verimsiz cihazları yüksek teknolojili alternatiflerle değiştirmek olacaktır .Bir evin neredeyse her yönü akıllı hale getirilebilir; çamaşır makineleri ve kurutucular, bulaşık makineleri, elektrikli süpürgeler, fırınlar ve klimalar, wifi özellikli düdüklü tencereler ve mikrodalga fırınlara kadar. Bu cihazlarla çalışma sürelerini programlayabilir, telefon uyarıları alabilir ve sesli komutları kullanarak işlem yapabilirsiniz.

Kaynak tasarrufu sağlayan özellikler seçilecek cihaza bağlıdır. Örneğin, akıllı bir yağmurlama sistemi, hava durumunu algılayarak ve yağmurlu günlerde bahçe sulamalarını atlayarak evinizin su tüketimini sınırlayabilir.

Akıllı prizler

smart plugs
smart plugs

Akıllı cihazlara para harcamadan, akıllı fişlerle mevcut cihazlarınızın tükettiği gücü izlemeye ve yönetmeye devam edebilirsiniz. Wemo, Ring ve Wyze tarafından üretilen akıllı fişler, kullanıcıların bir telefon uygulaması veya sesli komutla bir lamba , vantilatör kadar küçük veya bir buzdolabı,klima kadar büyük hemen hemen her cihazı kapatmasına olanak sağlamaktadır. Bu fişler, cihazların kapalı ve bekleme modundayken kullandıkları elektriği kendiliğinden kontrol ederek enerji tasarrufu sağlamaktadır. Normal elektrik prizlerinize tam olarak uyum sağlar ve genellikle cihazları ayarlanan zamanlarda kapatıp açmak için programlanabilirler.

Akıllı Ev Güvenlik Sistemleri

akilli ev guvenlik sistemleri
akilli ev guvenlik sistemleri

Ring tarzı akıllı güvenlik sistemleri, ev sahiplerini istila, yangın, sel ve diğer felaketlerden haberdar etmeye yardımcı olan CCTV, kapı sensörleri ve alarm sistemlerini içerir güvenlik için yaygın olarak kullanılır.

Ev Asistanları

home assistants
home assistants

Asistanınız akıllı evde olmazsa olmaz yardımcınızdır. Google Nest (“hey, Google”) ve Amazon Echo (Alexa), belki de en iyi bilinen ve akıllı cihazlar en uyumlu olanlarıdır. HomeKit, diğer adıyla Apple Home, Apple’ın daha az kullanılan platformudur. Ev asistanlarının hoparlörleri vardır ve bağlı akıllı cihazları sesli komutla çalıştıran denetleyiciler olarak nitelendirerek sizin vereceğiniz komutları yerine getirmektedir.

Akıllı evin dezavantajları nelerdir?

Sadece beklemede olsalar bile sürekli çalışırlar – akıllı ev sistemleri Teknolojinin gelişmesi ile eski nesil sistemlere göre pahalıdır. Bununla birlikte, birçok cihazın Wi-Fi olmadan sınırlı işlevleri yerine getirebileceğini unutmayın.

Wİ-fi şart!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir