1. Anasayfa
  2. Yaşam
Trendlerdeki Yazı

Ahşap büyük oyuncak ev nasıl yapılır ?


[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Ahşap büyük oyuncak ev nasıl yapılır ?

Öncelikle çocuklar için oyun evinin neden önemli olduğunu bilmek gerekli.Hayal gücünün gelişimini ,organizasyon yeteneğini geliştirir.El ve göz koordinasyonunu sağlar,algılama ve kavrama yeteneğini güçlendirir.Konsantrasyon ve zeka gelişimini hızlandırır.Eğlenceli ve verimli bir oyun için idealdir..

Ahşap oyun evi ölçekli olmalıdır ve  ev ölçeğine uygun olarak ölçekli  oyuncaklar seçilir.Ahşap  evler genellikle 1/6 1/12 veya 1/24 ölçekte yapılır.1/…. rakamı küçüldükçe boyut ve ölçüler büyümektedir.

1/24 ölçek minyatür ölçeğine denk gelmektedir.1:24’lük bir ölçek, modelinizdeki 1 cm’nin gerçekte 24 cm’ye karşılık geleceği anlamına gelir. Yani gerçek boyut 24’te bir kadar küçültülmektedir. 1/12’lik bir ölçekte ise, gerçek boyut sadece 12’de bir kadar küçültülmektedir.

1/12 ölçek en ideal orandır.Plan Toys ve Sylvanian bebeklerini, mobilyalarını ve bazı hayvanlarını kabaca 1:12 ölçeğinde yaparlar. 1/12 ölçekli en yaygın bebek evi ölçeğidir.

Diğer oyuncaklarda da aynı oran vardır.Barbie oyuncakları ve hazır barbie evleri 1/6 oranında üretilmiştir.Playmobile  oyuncakları 1/24 oranındadır. Lego oyuncakları 1/48 oranındadır.

Ahşap oyuncak evi tasarlarken evin yapımından daha çok ,mevcut oyuncakların ölçüleri ve bu oyuncaklara göre evin ölçüleri önemlidir. Evi yaptınız her şey bitti ,oyuncakları yerleştirdiniz, ev küçük oyuncaklar büyük veya tam tersi ev büyük oyuncaklar küçük olabilirBu sefer eve göre oyuncak arayışına girmiş olacaksınız. Bu nedenle bütünü düşünerek ;ev 1/12 oranında ise oyuncaklarda 1/12 oranında olmalıdır.

Projenize başlamadan önce taslak halinde en-boy-genişlik ölçülerini ,taşıyıcı parçaları ,parçaların nasıl birbiri ile monte edileceğini ve parça ölçülerini hazırlamanız size büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu taslağa göre ilerlerlerseniz başta söylediğim seçtiğiniz orandan çıkmamış olursunuz.

Kullanılması gereken ağaç türleri  ;

Kayın,huş,kavak,ıhlamur,akça ağaç .

Ahşap yapısı gereği en doğal malzemelerden biridir. Bu malzemenin çocuklara zarar verme ihtimali neredeyse yoktur.

Sivri kenarları olmaz, kolay kolay kırılmaz ve ahşap oyuncaklar yapılırken çocukların ellerine batmaması için özel işlemlerden geçirilirler. Ayrıca ahşap oyuncaklar renklendirilerek daha ilgi çekici hale getirilir.

İşlenmesi kolay olduğundan ağaçlarlar masif mobilya, lambri, spor aletleri, oyuncak, bobin, alet sapları, tornacılıkta, müzik aletleri yapımında, kontrplak, parke, kaplama levha, fıçı sanayinde ve emprenye edildiği takdirde travers yapımında kullanılır.

Dış ve ara duvarlarda 9 mm huş ağacı kontrplak, kayın ya da MDF levha olmalıdır, kesimi ve montajı size avantaj sağlayacaktır.

4 taraflı taşıyıcı dikmeler için seçeceğiz ahşap malzemeye göre çıta gereklidir , piyasada da standart ölçülerde balsa çıtalar mevcuttur.

Ahşap oyuncak evi tamamladıktan sonra ,boyama ve süsleme aşamaları tamamı ile sizin hayal gücünüze kalıyor.

Neler yapabilirsiniz ;zemin kaplamaları,duvar kağıtları ,cephe kaplamaları ,cam için kullanabileceğiniz pleksi malzemeler ,kumaş kaplamalar ,mobilyalar ,aydınlatmalar,bahçe ,yol,park vb.

İşin en güzel tarafı da evi tamamladıktan sonra oynayacak çocuğun duyacağı mutluluğu gözlemlemek …..

Sevgiler …

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_images_carousel images=”2810,2809″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir